Gazdaság MTI/hvg.hu 2012. április. 26. 19:00

IMF-tárgyalások: feltétel az MNB függetlensége

A Nemzetközi Valutaalap üdvözli a Magyarország és az Európai Bizottság között zajló tárgyalásokon elért haladást, és kész megkezdeni a hiteltárgyalásokat, ha a megfelelő lépések megtörténnek a Magyar Nemzeti Bank függetlenségének biztosítására - mondta Iryna Ivaschenko, a IMF budapesti képviseletének vezetője csütörtökön.

Az Európai Bizottság szerdán hagyta jóvá, hogy meginduljanak a tárgyalások a Magyarországnak szóló pénzügyi segítségnyújtásról. A bírák kényszenyugdíjazása és az adatvédelmi hivatal ügye viszont az Európai Bíróságon folytatódik - derült ki Brüsszelben.

Fellegi Tamás szerdán sajtótájékoztatón jelentős mérföldkőnek nevezte, hogy elhárultak az akadályok az IMF/EU-hiteltárgyalások megkezdése előtt. Elmondta: a csomag nagysága a tárgyalásokon dől majd el, a kormány pedig továbbra is elővigyázatossági hitelkeretről tárgyalna.

Marton Szilvia

Az egyes pénzügyi szervezetekkel való kapcsolattartásért felelős tárca nélküli miniszter szerdai sajtótájékoztatóján kifejtette: a tárgyalások időtartamát most még nem lehet meghatározni, a hitelkeret nagyságáról is a tárgyalóasztalnál kell dönteni. Hozzátette, hogy egy ilyen tárgyalás normálisan is több hétig szokott tartani, ám a jelenlegi nemzetközi pénzügyi helyzetben a szokásosnál hosszabb időt vehet igénybe.

Rogán Antal, az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának fideszes elnöke reálisnak tartja, hogy két-három hét múlva elinduljanak az IMF/EU- hiteltárgyalások Magyarországgal, és úgy vélte, a megállapodás a második negyedév végére meg is születhet.

A gazdasági bizottság fideszes elnöke a TV2 Mokka című reggeli műsorában megerősítette: a hitelkeret elnevezésétől függetlenül a kormány továbbra is egyfajta védőhálóként tekint a csomagra, azt lehívni nem szeretné.

A cél nem változott: az adósság törlesztése és a piacról történő finanszírozás - mondta. Fellegi Tamáshoz hasonlóan Rogán Antal sem kívánta megbecsülni a hitelkeret nagyságát, de úgy vélte, hogy a 2008-as 20 milliárd eurós keretösszegnél mindenképpen kisebb lesz.

Hírek szerint az IMF valószínűleg kemény feltételket szab Magyarországnak. Egy korábban kiszivárgott januári beszámolóban az áll: az IMF azt várja, hogy a kormány a tervezett reformokat vigye véghez, alakítsa át a szociális juttatások rendszerét, szervezze át a közösségi közlekedési vállalatokat, és mérsékelje vagy vezesse ki a válságadókat.

Más hírek szerint a szervezet az egykulcsos személyi jövedelemadó eltörléséhez nem ragaszkodik, azt viszont elvárja, hogy ne véssék kőbe; azaz a sarkalatos törvényt a jövőben egyszerű többséggel is meg lehessen változtatni.

zöldhasú
Hirdetés