2012. április. 17. 15:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. április. 17. 15:48 Gazdaság

Tagad a Diákhitel Központ: nem időzített bomba az új diákhitel

Egy kormányzati dokumentum szerint az új diákhitel 2020-ra 899 milliárdos államadosság-növelő tételt jelent. A Diákhitel Központ megerősítette, hogy létezik a dokumentum, ugyanakkor azt állítja, hogy a sajtó téves számításokat végzett, és a költségvetés többletkiadása jóval kisebb lesz. Igaz, az FN24 egy kormányzati háttérszámítást hozott nyilvánosságra.

Tévesek azok a kedden megjelent sajtóértesülések, melyek szerint a Diákhitel 2 jelentős terhet róna a költségvetésre – jelentette be a Diákhitel Központ kedden délután sajtótájékoztatón.

Az FN24 birtokába jutott minisztériumi háttérszámítás szerint a Diákhitel 2 lenullázza a Széll Kálmán Terv megszorításait. A fejlesztési miniszter által jegyzett titkos dokumentum szerint a tandíj ellenében létrehozott konstrukció néhány év múlva megduplázhatja az éves hiányt. A Németh Lászlóné által jegyzett még január közepén a kormány elé került dokumentum háttérszámításai pontosan „beárazták” annak költségeit.

E szerint már 2012-ben 15, rá egy évre 62, 2014-re 141 milliárd forinttal terheli meg a büdzsét a rendszer bevezetése, és annak kifutásával az összeg továbbra is meredeken emelkedik. 2020-ra már 798, 2021-re 899 milliárd forint államadósság-növelő tételt jelent a diákhitel. Erre, hogy a Diákhitel 2 bedöntheti a magyar költségvetést a hvg.hu is fehívta a figyelmet februárban.

A Diákhitel központ szerint a sajtóértesülés azért nem állja meg a helyét, mert a tőketartozás az ügyfeleket terheli, és csak az állami kamattámogatás része terheli az államot, míg a sajtó a teljes állományt számolta el költségvetési teherként.  Hangsúlyozták, hogy a Diákhitel Központ ebben az értelemben nem terheli a költségvetést, ugyanis a forrásait a piacról szerzi.

Az FN24 azt írta, több 10, vagy akár 100 milliárdos terhet jelenthet a diákhitel. Ez a Diákhitel Központ szerint azért téves, mert amellett, hogy idén 15 milliárd forintot vonnak be a piacról, számításaik szerint 100-150 millió forint lehet az idei kamattámogatás költsége a költségvetés számára. Az idei év ugyanakkor törtév, mert idén csak novemberben és decemberben kapnak kamattámogatást, mivel szeptemberben indul a program. Ez az egész évre vetítve 600 millió forintos kiadásnövekedés lenne. A kamatkiadás azonban évről évre növekszik, mert a kihelyezett állomány is nő.

Diákhitel Központ: jóval kisebb lesz a többletteher

Ha mindenki felveszi a diákhitelt, akkor tíz év alatt tzímilliárdos nagyságrendet érhet el a költségvetés hozzájárulása a programhoz – mondta Lovas Attila, a Diákhitel Központ vezérigazgató-helyettese. Mint hozzátette, ez azt jelenti, hogy a költségvetési kiadás 30, 60 vagy akár 90 milliárd is lehet attól függően, hogy mekkora kamatkülönbséget kell fizetnie a büdzsének ahhoz, hogy a Diákhitel 2 programban minden ügyfél 2 százalékos fix kamattal vehessen fel hitelt.

A vezérigazgató-helyettes megerősítette, hogy létezik olyan minisztériumi számítás, mint amire a fn24 hírportál hivatkozott, viszont Lovas Attila szerint az adatokat tévesen értelmezték. A portál kedden arról írt, hogy 2020-ra a 700 milliárd forintot is meghaladhatja a költsségvetés többletkiadása a kamattámogatás miatt.  

Mekkora teher lesz a törlesztés?

Imre Zita, a Diákhitel Központ marketing és kommunikációs igazgató hangsúlyozta azt is, hogy jövedelemarányosan sávos lesz a törlesztés: 4 százalék lesz az alsó, és 12 százalék lesz a felső határ. Természetesen lehetnek extrém esetek, amelyek esetében meghaladja a 12 százalékos töréesztés.

 Lovas Attila szerint 10-15 év lehet, amíg az ügyfeleik visszafizetik majd a hiteleiket.

zöldhasú
Hirdetés