Elindult az idei roncsautóprogram Romániában
Megkezdődött az idei roncsautóprogram Romániában. Szerdától a roncstelepekre leadott, tíz évnél öregebb autókért 3800 lejes értékjegyeket kapnak a tulajdonosok, ha részt vesznek a programban. Az értékjegyeket új autók vásárlásához lehet felhasználni, egy autó megvételénél legfeljebb hármat - mondta Borbély László környezetvédelmi és erdészeti miniszter.
Az utóbbi két évben 300 ezer környezetszennyező autót sikerült kivonni a forgalomból a programban. 2010-ben 200 ezer, tavaly pedig 116 ezer régi autót adtak le roncstelepre.
"Egyelőre 30 ezer autóra van pénz a környezetvédelmi alapnál, de bármikor tudjuk módosítani, ha többen lesznek. Minden évben ki tudtuk pótolni, amikor igény volt rá" - mondta a tárca vezetője.
Romániában először 2005-ben hirdették meg az autópark megújítását szolgáló roncsautóprogramot, amely az utóbbi években, az értékjegyek kereskedelmének liberalizálása után vált igazán népszerűvé.
"Egyrészt eltűnnek a használt autók és nem szennyeznek, másrészt támogatjuk az állampolgárt, hogy vegyen olyan új autót, amely sokkal kevésbé károsítja a környezetet" - magyarázta Borbély László.
A környezet védelmét szolgáló programnak gazdaságélénkítő szerepet is szántak.
"Ha nem lett volna roncsautóprogram 2010-ben és 2011-ben, az autógyártók nagyon nehezen vészelték volna át ezt a két évet. Ebben a két évben 100 ezer autót adtak el Romániában a roncsautóprogramban, ebből több mint 40 ezer hazai gyártmányú volt" - mondta Borbély László.
A romániai autókereskedők korábban attól tartottak, hogy idén nem jut pénz a roncsautóprogramra, mert a kormány ezt a 2007 előtt forgalomba került járművek időközben felfüggesztett regisztrációs adójából akarta finanszírozni. A regisztrációs adót a 2007 előtt forgalomba íratott autók első tulajdonoscseréje alkalmával kellett volna kifizetni, de a vonatkozó rendelkezés hatálybalépését a januári kormányellenes tüntetések idején egy évvel elhalasztották.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.