Az OECD nagyobb költségvetési szigort javasol a lengyeleknek
Noha a lengyel gazdaság a korábban vártnál gyorsabb ütemben nő, a kormánynak további szigorító intézkedéseket kell hoznia, hogy erősítse pénzügyi hitelességét - írja a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán közzétett éves országjelentése.
Az OECD szerint a lengyel gazdaság növekedésének üteme lelassul az idén, de csupán 3 százalékra a korábban várt 2,5 százalék helyett. Jövőre 2,75 százalékos növekedéssel számol a 34 fejlett országot tömörítő szervezet. A lassulás oka a költségvetési szigor és az európai gazdaságok stagnálása. A lengyel statisztikai hivatal adatai szerint tavaly 4,3 százalékkal nőtt a hazai össztermék (GDP).
"A költségvetési konszolidáció a legjobb eszköz a gazdaság sebezhetőségének csökkentésére" - állapítja meg a jelentés, hozzáfűzve, hogy a lengyel kormány képesnek látszik az idei, a GDP arányában 2,9 százalékos államháztartási deficitcél elérésére. Tavaly előzetes adatok szerint 5,6 százalék, 2010-ben pedig 7,8 százalék volt a hiány. Az OECD szerint a GDP-hez mért államadósság az idén 57,1 százalék lesz, 2013-ban pedig 56,2 százalékra csökken.
Az inflációs nyomás a gazdaság lehűlésével valószínűleg enyhül, de változatlanul fennáll annak veszélye, hogy a fogyasztói árak a vártnál gyorsabban emelkednek - írja a jelentés. Februárban éves szinten 4,3 százalék volt az infláció Lengyelországban, jóval magasabb a jegybank 2,5 százalékos inflációs céljánál. Az OECD az idei év egészére 3,3 százalékkal számol. A szervezet méltatja, hogy a globális gazdasági válság idején Lengyelország mutatta fel a legjobb növekedési adatokat az OECD tagállamai között.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.