A Reuters hírügynökség pénteki anyaga szerint az Orbán Viktorhoz hű üzletemberek tartják ellenőrzésük alatt a közpénzek és az uniós források elosztásáért felelős intézményeket.
Orbán Viktorhoz és a Fideszhez hű üzletemberek irányítják az olyan, közpénzek és uniós források elosztásáért felelő intézményeket, mint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, a Magyar Fejlesztési Bank és a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesző Zrt., és ugyancsak Orbánhoz lojális figurák ültek az olyan állami tulajdonú cégekbe, mint a Szerencsejáték Zrt. és a Magyar Villamos Művek - írja pénteki elemző cikkében a Reuters. Az építőiparban, az energetikai és a reklámpiacon egyre növekvő befolyással bírnak a pártközeli üzletemberek - írja saját dokumentumaira és forrásaira hivatkozva a hírügynökség. "Egyelőre az oligarchák korszaka nem ért véget" - fogalmazott Heim Péter, a Századvég elnöke a hírügynökségnek.
Ahelyett, hogy megfékezték volna a korrupciót, a probléma még hangsúlyosabb lett - írja a Reuters, idézve a Transparency International legutóbbi elemzését, amely szerint Magyarország az 54. helyre csúszott vissza a korrupciós világranglistán (miközben a 2004-es EU-csatlakozás idején még a 42. helyen állt), és amely kiemelte, hogy a legnagyobb korrupciós kockázat az országban a pártfinanszírozás.
Miközben Orbán Viktor azt ígérte, hogy eltörli a szocialista elődeinek tulajdonított, az üzleti világot és a politikát összekötő korrupciót, négyéves kormányzati ciklusa középére a Fideszhez közeli üzletemberek ugyanúgy bebetonozták pozíciójukat az ország üzleti életében, ahogyan a Fidesz a politikai kontrollt. Orbán azzal is bebiztosította 2014-es választási győzelmét, hogy hozzá hű embereket nevezett ki az olyan kulcspozíciókba, mint a média és az igazságszolgáltatás - írja a Reuters.
A hírügynökség cikkírója beszámol arról, hogy Nyerges Zsolt cége, a Közgép 2010 óta jelentős, 200 milliárd forint értékű állami megbízásokat kapott, és hogy Nyerges egyike azon szereplőknek, akik a Fidesz körül az elmúlt tizenöt évben kiépült üzleti birodalom tagjai. Megemlítik emellett Simicska Lajos és Nyerges közös reklámcégét, a Publimontot, amely mások mellett a BKV egyes reklámfelületeinek továbbértékesítével foglalkozik, és csak a Szerencsejáték Zrt.-től 250 millió forintos megbízást zsebelt be az elmúlt három hónapban.
Nyerges nem kívánt a Reutersnek nyilatkozni, Simicska pedig nem válaszolt a megkeresésre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.