2012. február. 10. 16:58 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 10. 17:46 Gazdaság

Megszorítással lesz csak IMF–EU-hitel

A Buda-Cash Brókerház elemzői szerint az IMF–EU-hitel megszerzéséhez a közelmúlt gazdaságpolitikájának jelentős kiigazítására van szükség, a megállapodás megkötése viszont amellett, hogy erősíti a piaci bizalmat, pozitív hatással lehet a tényleges gazdasági teljesítményre is.

Az IMF és az EU által kifogásolt eddigi lépéseket, főként gazdasági téren korrigálni kell, elvárás a kiszámíthatóbb gazdaságpolitika, átmeneti megoldások helyett az egyensúlyt tartósan javító lépések. Ennek reális alternatívája lényegében nem látszik - áll a brókercég közleményében, amelyet pénteken juttatott el az MTI-hez.

A Buda-Cash szakértői úgy vélik, hogy a gazdaságpolitika a gyakorlatban alig végrehajtott Széll Kálmán tervre és a konvergenciaprogramra alapoz majd. Várhatóan korrekciókkal folytatódnak a már elkezdett átalakítások az egészségügyben, a nyugdíjrendszerben, az oktatásban. Az államháztartás bevételi oldalán a válságadók kivezetése mellett felmerülhet az szja-rendszer módosítása és akár az ingatlanadó is, a kiadási oldalon pedig a támogatási rendszerek érdemi átalakítása, az állami és önkormányzati szféra karcsúsítása, a közösségi közlekedés racionalizálása. Nagyobb hangsúlyt kaphat a növekedés élénkítése is a meglévő kereteken belül, főleg az uniós források hatékonyabb felhasználásával.

Az elemzők arra számítanak, hogy még februárban sor kerül a leginkább kifogásolt törvények módosítására és így március elején megkezdődhetnek a hivatalos hiteltárgyalások az EU-val és az IMF-fel. Az alkufolyamatban sok vitás pont okozhat nehézséget, de a megegyezésre jó esetben márciusban, rosszabb esetben áprilisban sor kerülhet.

A tárgyalásokról érkező hírek kilengéseket okozhatnak a piaci hangulatban és az árfolyamokban, de a tendencia a bizalom további remélt erősödése lehet. A fenti forgatókönyv szerint március végén, április elején indulhat tartósabb hozamcsökkenés a magyar kötvénypiacon. A jegybanki alapkamat 7,00-7,50 százalék között tetőzhet, az év végére óvatos enyhítés elképzelhető, 6,00-7,00 százalék közé.

A hitelmegállapodás megkötése pozitív hatással lehet a tényleges gazdasági teljesítményre is: erősödhet a befektetési és a beruházási kedv, a bankszektort érintő kedvező lépések esetén a hitelezési aktivitás, sőt a forint erősödése nyomán a lakossági fogyasztás is.

Nemzetközi téren a Buda-Cash szakértői az amerikai gazdaság javuló teljesítményére, az eurózóna válságának oldódására, Kína és a feltörekvő piacok további viszonylag erős növekedésére, valamint a globális likviditásbőség fennmaradására számítanak 2012-ben.

zöldhasú
Hirdetés