Ma is próbálnak megegyezni az újabb görög megszorításokról
A görög parlamenti pártok vezetői hétfőn is tárgyalnak a második mentőcsomaghoz szükséges megszorításokról. A két legnagyobb szakszervezeti szövetség keddre 24 órás általános sztrájkot hirdetett.
A kormányzó szocialista Paszok, a konzervatív Új Demokrácia Párt, illetve a nacionalista Laosz képviselői vasárnap Lukasz Papadémosz miniszterelnökkel tárgyaltak, hogy megegyezzenek a második, 130 milliárd eurós nemzetközi mentőcsomag feltételéül szabott költségvetési megszorításokról.
A több mint öt órán át tartó egyeztetés után Papadémosz miniszterelnök közleményt adott ki, amely szerint megállapodás született az ide évre vonatkozó, a GDP 1,5 százalékát kitevő kiadáscsökkentésről, továbbá nyugdíjjogosítványok visszavágásáról, illetve a versenyképességet javító intézkedésekről.
A szocialista és konzervatív pártvezetők külön jelezték, hogy még közel sincs egyetértés a magánszektorra vonatkozó bércsökkentés, illetve a bankfeltőkésítéshez kapcsolódó tulajdonjog-átruházás ügyében.
Az ellenzéki Új Demokrácia párt vezetője, Antonio Szamarasz újságíróknak nyilatkozva kiemelte: a nemzetközi hitelezők "nagyobb recessziót várnak el Görögországtól". "Minden erőmmel harcolok ez ellen" - tette hozzá. A Laosz vezetője, Jeórjiosz Karacaferisz kijelentette: "nem járul hozzá a forradalmi robbanáshoz, amit a nép szegénységbe taszítása eredményez".
A vasárnapi tárgyalások után Panosz Beglitisz, a kormányzó Paszok szóvivője elmondta: a párt politikai tanácsa egyeztetést folytat a két legproblematikusabbnak ígérkező kérdésben, a bércsökkentésben, illetve a bankok feltőkésítésében.
A második mentőcsomag részeként a görög kormány 40 milliárd eurót pumpál a bankrendszerbe. A feltőkésítés módja azonban továbbra is vita tárgya: kérdés, hogy a forrásért cserébe a bankok törzsrészvényt vagy a nagyobb biztonságot jelentő elsőbbségi részvényt bocsássanak ki, illetve milyen szavazati jogosultságokkal rendelkezzen az állam.
Papadémosz vasárnap az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) alkotta úgynevezett "trojka" képviselőivel is tárgyalt. A helyzetet nehezíti, hogy a nemzetközi hitelezők már korábban jelezték: széles parlamenti támogatottságot várnak el a kidolgozandó konszolidációs és reformcsomagot illetően. Papadémosz szakértői kormánya tavaszig, a megállapodás megkötéséig vette át az ország irányítását: hamarosan választásokat írnak ki Görögországban.
Mindeközben zajlanak a tárgyalások a görög kormány és magánbefektetői között a részleges, 100 milliárd eurós adósságleírásról. A több hete zajló tárgyalások ellenére továbbra sincs megállapodás az újonnan kibocsátandó, hosszú lejáratú állampapírok kamatfeltételeiről.
A befektetők mindazonáltal egyre inkább a reformlépésekre figyelnek. A trojka egyebek mellett a minimálbér meghatározásának kivezetését, illetve a nemzeti egyezség nyomán kifizetett, általános "tizenharmadik és tizennegyedik havi bér" eltörlését követeli.
A hétfő hajnalba nyúló tárgyalások után egy, a Dow Jones üzleti hírügynökségnek nyilatkozó kormányzati forrás elmondta: a tárgyalások középpontjában immár nem a kéthavi bónusz eltörlése van, hanem a minimálbér 20 százalékos csökkentése, illetve más, az ágazati bérszerződések kötöttségeit csökkentő intézkedések. "Úgy tűnik, a kéthavi bónuszt megtarthatják, de még semmi sem végleges" - tette hozzá.
A közalkalmazottak létszámának csökkentéséről is egyeztettek. A trojka 15 ezres azonnali létszámleépítést követel, ami része lenne egy átfogóbb, ötéves csökkentést tervnek. A forrás elmondta: a trojka a rendőrségnél, a fegyveres erőknél akar elbocsátásokat, illetve olyan javaslatok is vannak, hogy az ideiglenes munkaszerződéssel dolgozó tanárokat is bocsássák el az öt évre tervezett 150 ezer fős leépítési program részeként.
Mindeközben a két legnagyobb görög szakszervezeti szövetség, a közszférát átfogó ADEDY, illetve a magánszektorbeli GSEE keddre 24 órás, országos általános sztrájkot hirdetett tiltakozásul az új megszorító intézkedések ellen. A szakszervezetek közlése szerint még zajlanak a tárgyalások a munkabeszüntetés részleteiről.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.