A végtörlesztés miatt csökkenő lakásárak és a bizonytalan gazdasági környezet sok befektetési célú vásárlót vonzott a lakáspiacra- közölte a Duna House az MTI-vel csütörtökön. Arányuk decemberben már elérte a 24 százalékot januárban pedig eddig az összes vevő 31 százaléka vásárolt lakást befektetési céllal.
A befektetési célú vevők valamivel több mint a fele budapesti lakást vásárolt, derül ki a Duna House ingatlan franchise hálózat felméréséből. Az élen 13 százalékkal a VII. kerület állt, itt az átlagos lakásméret 49 négyzetméter, az ár pedig 12,1 millió forint volt. Második a XIV. kerület (Zugló), 12 százalékkal, 44 négyzetméterrel és 10,5 millió forintos vételárral. Az ötödik helyezett IX. kerület (Ferencváros) részesedése a befektetési vásárlásból 10 százalék, az alapterület 67 négyzetméter, az átlagos vételár pedig 21,8 millió forint.
A teljes forgalom decemberben 9 ezer lakás adásvétele volt, a januári adásvétel ennél valamennyivel magasabb lesz - mondta Rutai Gábor elemzési vezető az MTI-nek. Ezen belül a befektetési célú vásárlás decemberben 24, januárban pedig 31 százalék.
A befektetési vásárlók egyharmada 30 és 40 év közötti, a nyugdíjba készülődő, illetve már nyugdíjas 60 éven felüliek viszont mindössze 11 százalékkal részesednek ebből a piacból.A vásárlók 38 százaléka vállalkozó, 16 százaléka felső-, míg 14 százaléka középvezető. A második helyen álló beosztott státuszúak 17 százalékkal részesednek a piacból. A legdrágább lakásokat - átlagosan 17,6 millió forintért - a felső vezetők vásárolták, őket követik a vállalkozók, 12,4 millió forinttal
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.