2012. január. 17. 15:52 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 17. 15:48 Gazdaság

Csaknem teljes foglalkoztatottság lehet idén Németországban

Németországban a kormány a tavalyival megegyező, a hazai össztermékhez (GDP) képest 1 százalékos államháztartási hiányra és csaknem teljes foglalkoztatottságra számít 2012-ben, ugyanakkor a gazdasági növekedés jelentős lassulásával is számol.

A kormány előrejelzése szerint a német GDP 0,75 százalékkal nőhet idén, a 2011-ben elért 3 százalékos növekedés után. A növekedés üteme így jelentősen lassul, a munkaerőpiacon azonban  folytatódhat az utóbbi időszak tendenciája. A foglalkoztatottak száma minden korábbinál magasabbra, a csaknem teljes foglalkoztatottságot jelentő 41,3 millióra emelkedhet, ami 200 ezer fős növekedés 2011-hez képest, míg a munkanélküliségi ráta 0,3 százalékponttal 6,8 százalékra csökken - idézett a Handelsblatt című üzleti lap kedden az előrejelzésből, amelyet hivatalosan szerdán mutatnak be.

Németország így továbbra is kiemelkedő teljesítményt nyújt az európai mezőnyben. Miközben a németországi munkanélküliség tovább csökken, Franciaországban a tavalyi 9,9 százalékról várhatóan 10,6 százalékra, Olaszországban 8,3 százalékról 9 százalékra, Spanyolországban 21,9 százalékról 23 százalékra emelkedik a ráta a berlini vezetők szerint.

A legutóbbi, tavaly októberi előrejelzésében még 1 százalékos GDP-növekedéssel számolt a német kormány. Az utolsó negyedévben viszont csökkent a német gazdaság teljesítménye, az előzetes adatok szerint 0,25 százalékkal, így a kiinduló helyzet kedvezőtlenebb annál, ahogyan az ősz elején látni lehetett. A lassulás legfőbb oka a külpiacok - mindenekelőtt a német export legnagyobb részét felszívó euróövezet - gyengélkedése, aminek hatására a kivitel növekedési üteme jelentősen csökken, a tavalyi 8,2 százalékról az 1-2 százalék közötti tartományba, miközben az import 3 százalékkal nő.

Visszaesik a beruházások növekedési üteme is, a tavalyi 6,5 százalékos bővülést idén 1,5 százalékos növekedés követi. A belföldi fogyasztás növekedési üteme is a tavalyinál lassabb, 1,2 százalékos lesz a német kormány úgynevezett éves gazdasági jelentése szerint.

A gazdasági teljesítmény 2011 végén kezdődött visszaesése azonban nem torkoll recesszióba, a növekedés az idén ismét megindul és egyre gyorsabb ütemre vált, a német gazdaság így az év egészét tekintve ismét gyorsabban bővül, mint az euróövezet egésze - áll a jelentésben, amely szerint a tizenhetek összesített GDP-je 0,5 százalékkal nő 2012-ben.

Ugyanakkor az előrejelzés azon a "feltételezésen alapul, hogy az év folyamán tovább halad előre az európai adósságválság megoldásának folyamata, és a piacok bizonytalansága lassanként eltűnik" - áll a jelentésben, amely szerint a német gazdaság fejlődését fenyegető legnagyobb kockázat éppen az, hogy megoldás helyett további mélyülés is következhet a válságban. Erre az esetre nem tartalmaz forgatókönyvet a jelentés. A kormány mellett működő makrogazdasági tanácsadó testület - az úgynevezett gazdasági bölcsek öt tekintélyes szakemberből álló csoportja - a válság mélyülésének esetére enyhe recessziót prognosztizált legutóbbi, novemberi előrejelzésében.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.