A Lázár Jánossal való összezördülésről, azt ezt követő lemondásáról, az energetikai befektetők által alkalmazott nyereségelvonási technikákról és az energiahivatal megerősítéséről is beszélt Bencsik János, a decemberben távozó energetikai államtitkár a Népszabadság hétfői számában olvasható interjúban. Az exállamtitkárt arról is kérdezték, hogy van-e befolyása a Simicska Lajos és Nyerges Zsolt féle körnek a fejlesztési tárcára.
Szóba áll még egymással Bencsik János és Lázár János, de az előbbi lemondását kiváltó esetet nem hozzá szóba - nyilatkozta a Népszabadságnak a decemberben távozó energetikai államtitkár. Bencsik János december elején közölte, hogy lemond államtitkári posztjáról, megbízatása az év végén járt le. Az Origo december 20-án arról írt, hogy a birtokába került lemondólevél szerint a Lázár János frakcióvezető által beterjesztett, a rezsiköltségek befagyasztására vonatkozó kormányzati intézkedésekkel magyarázta távozását Bencsik János. A szolgáltató terméket állít elő, aki pedig igénybe veszi, az fizet érte, mert egyik fél sem lépheti át - fogalmazott erről Bencsik a Népszabadságnak. Vége annak, hogy a társadalom egyik fele keresi meg a másik kenyerét - tette hozzá.
A Lázárral való korábbi összezördülésről Népszabadságnak Bencsik azt mondta, 2011 elején, amikor a frakcióvezető egy letárgyalt megállapodást kívánt megváltoztatni - az államtitkár ekkor a Facebookon adott hangot nemtetszésének -, leültek és megállapodtak abban, hogy hasonló esetekben egyeztetnek. "Ez nem történt meg és gondolom, már nem is fog" - mondta Bencsik az interjúban.
A volt tatabányai polgármester, aki sok más mellett kajak-kenu segédedző is, egy kajakos hasonlattal úgy fogalmazott: nem ismerte a versenypálya összes részletét, ezért hajójával ki kellett állnia. "Ha az elfogadott energiastratégia szerinti versenyen a start után maga a szövetségi kapitány jelöl ki más célt", át kell adnom a helyemet egy alkalmasabb versenyzőnek - tette hozzá a lemondott államtitkár.
Mostantól az energiahivatal vigyáz a rendre, megerősítését a pénzügyi felügyelet mintájára megkezdték, mondta Bencsik, hozzátéve, hogy ki kell tenni onnan a betelepült iparági lobbistákat. A volt államtitkár arról is beszélt, hogy az energetikai beruházók által alkalmazott nyereségelvonási technikákat a gyarmattartás kifinomult eszközének tartja, példaként említve, amikor egy cégcsoporton belüli vállalkozás végez szolgáltatásokat, amelyek díjszabásáról nehéz megállapítani, hogy nincsenek-e a piaci ár fölött.
Ahol virágpor van, oda gyűlnek a méhek - adta válaszul Bencsik arra a kérdésre, hogy van-e befolyása a Simicska Lajos és Nyerges Zsolt Fidesz-közeli vállalkozók körüli körnek a fejlesztési tárcára. Az exállamtitkár azt állítja, nem érte nyomás, hogy bizonyos köröknek kedvezzen, de mivel nem ő volt a miniszter, a terület egészére nem volt rálátása. Azt is hozzátette: a hazai vállalkozások óvatos támogatása alapvető közösségi érdek, akkor van baj, amikor az egyéni szempont túlsúlyba kerül.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.