Gazdaság hvg.hu 2012. január. 04. 12:17

WSJ: kezdenek elfogyni Magyarország barátai

Egyre rosszabb hírek érkeznek Magyarországról, ahol esik a forint, nő a csődkockázat és drágulnak a hozamok - írja szerdai, Magyarország kezd kifogyni a barátokból című bejegyzésében a Wall Street Journal (WSJ) szerkesztőségi blogja. Bár a magyar gazdaságra hatással van az eurózóna válsága, a magyar kormány politikája csak tovább rontja a kialakult helyzetet és a befektetők szinte már "válogatás nélkül" szabadulnának magyarországi befektetéseiktől - teszi hozzá szakértőket idézve a WSJ.

Nincs minek örülni a magyar valutával kapcsolatban 2012 első napjaiban, a kormány által elfogadott ellentmondásos jogszabályok ugyanis nem javítanak az ostromlott forinttal kapcsolatos piaci hangulaton - írta szerdai bejegyzésében a Wall Street Journal (WSJ) szerkesztőségi blogja.

(A barátait elveszítő Magyarországról szóló címet egyébként a WSJ később megváltoztatta az Újabb rekordra esett a forint az euróval szemben címre.)

A blog felidézi, hogy a forint több mint három százalékot veszített az értékéből az euróval szemben csak az elmúlt héten azt követően, hogy az EU és az IMF kritikája ellenére a parlament elfogadta az új jegybanktörvényt. Orbán Viktor nem vette figyelembe az EU felszólításait a jegybanki átalakítás elhalasztásáról, amely a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és az Európai Központi Bank (EKB) szerint is alááshatja a magyar jegybank függetlenségét.

Wall Street Journal

"A magyarországi hírek rosszból még rosszabba csaptak át" - mondta a WSJ blogja szerint William Jackson, a londoni Capital Economics közgazdásza.

A piaci nyugtalanságnak az az oka, hogy a magyar fejlemények megfúrhatják az ország pénzügyi segítségkérését az EU és IMF párostól épp akkor, amikor nagy szüksége lenne az eurózóna válságától megóvó biztonsági hálóra - teszi hozzá a bejegyzés szerzője, aki a Commerzbank egyik elemzőjére hivatkozva hozzáteszi, hogy az IMF-megállapodás nélkül a nettó finanszírozás költségei jelentősen megugorhatnak.

A befektetők idegeit már az is borzolta, hogy a 10 éves futamidejű magyar állampapírok hozama meghaladta a 10 százalékot, miközben az ország csődkockázata is rekordszintre emelkedett. Múlt héten az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) egy ajánlatot sem tudott elfogadni az aktuális kötvényaukcióján.

"Egyre inkább úgy tűnik, hogy a befektetők válogatás nélkül lépnek ki a magyarországi piaci pozícióikból" - mondta Lars Christensen, a koppenhágai Danske Bank vezető elemzője.

Ezek az események ismerősnek tűnhetnek Magyarország számára, amely az első EU-tagállamként kényszerült arra, hogy segítséget kérjen az IMF-EU duótól a 2008-as válság kirobbanása után - idézte fel a blog. Szoros pénzügyi és kereskedelmi kapcsolatai miatt Magyarország mindig is érzékeny volt az eurózóna helyzetére, de a magyar kormány "ellentmondáskeresés iránti hajlama" csak rontott a dolgokon.

Az eurót érintő problémák ellenére a forint augusztus óta majdnem 20 százalékot veszített az értékéből az euróval szemben. "A kormány jelenlegi irányvonala nyomást gyakorol a magyar gazdaság kilátásaira és a forintra" - mondta a Commerzbank vezető elemzője, Carolin Hecht.

Alig várható javulás a forint árfolyamában anélkül, hogy a kormány ne fordítana hátat eddigi politikájának - vélik a blogbejegyzés szerint a piaci szereplők. "Nehéz optimistának lenni mindaddig, amíg a kormány fenntartja a piacellenes retorikáját és egyre erősebben támadja a nemzetközi hitelezőket és a magyar jegybankot" - zárul az írás a Danske Bank szakértőjének véleményével.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.