2012. január. 04. 05:33 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 04. 08:51 Gazdaság

Nem sok jót ígérnek a magyar GDP-előrejelzések

A gazdaságkutatók 2012. évi GDP-előrejelzése mínusz 1,5 százaléktól plusz 0,4 százalékig terjed, a kormány 0,5 százalékos, az MNB 0,1 százalékos növekedést vár.

Az MTI által gyűjtött adatokból kitűnik, hogy szeptember óta a gazdaságkutatók, a kormány és az MNB is rontotta idei GDP-prognózisát: a legnagyobb mértékben a Pénzügykutató 1,0 százalékról mínusz 0,7 százalékra, legkisebb mértékben a Kopint-Tárki 0,5 százalékról 0,3 százalékra. Legújabb előrejelzésében a kormány egy százalékkal, az MNB 0,9 százalékkal vár kisebb növekedést, mint szeptemberben.

A múlt év decemberi konjunktúra jelentések alkalmából több kutató is figyelmeztetett: az előrejelzés alapfeltétele, hogy februárban létrejön a megállapodás az EU-IMF párossal, ellenkező esetben nem pesszimista változattal, hanem "katasztrófa forgatókönyvvel" kell számolni.

A háztartások fogyasztása mind a négy gazdaságkutató szerint visszaesik: a legkisebb, 1 százalékos csökkenést a Kopint-Tárki jelzett, a legnagyobb, 3,5 százalékos visszaesést a GKI Gazdaságkutató. A Pénzügykutató szerint 1,4, a Századvég Gazdaságkutató szerint 1,3 százalékkal zsugorodik a háztartások fogyasztása.

A beruházási mutatók is eltérnek: míg 2012-re a Pénzügykutató változatlan bruttó állóeszköz-felhalmozással számol, addig a Kopint-Tárki 5, a GKI 4, a Századvég 3,5 százalékos csökkenést valószínűsít.

A legalacsonyabb, 4,2 százalékos inflációt a kormány prognosztizálta, a gazdaságkutatók várakozása 4,6-5,0 százalék között mozog, az MNB  5,0 százalékot jelzett.

A nettó reálkeresetek a Kopint-Tárki szerint 1,5 százalékkal csökkennek, a másik három intézet előrejelzése 3,3-3,5 százalékos visszaesést mutat. Az idei átlagos munkanélküliségi rátát a négy gazdaságkutató viszonylag egységesen látja, 10,9-11,0 százalékos arányt jeleznek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.