Gazdaság hvg.hu 2012. január. 02. 18:10

Így veszik ki a pénzt a zsebünkből az új évben

Január elsejétől drágul a háztartások fenntartása, a közlekedés, amivel igazából nem mondunk sok újat. Annál meglepőbb, hogy a rezsiköltségekben is mekkora szórás mutatkozik aszerint, hogy valaki az ország mely szegletében él.

Mától emelkedik az áfa kulcsa 25-ről 27 százalékra, és ez a közműdíjakat ugyanúgy megemeli, mint minden más termék vagy szolgáltatás díját.

Így január elsejétől változik a gáz, az áram és a víz díja. Noha a kormány a 2010-es hatalomra kerülése óta szisztematikusan maga alá rendelte a lakossági energiaellátás egyes téteteleinek ármegállapítási jogát, a továbbiakban már nem tudta fenntartani azt a látszatot, hogy a kormányakarat legyőzheti a piaci törvényszerűségeket.

A földgáz nettó 2,6 százalékkal drágul (ami az áfaemeléssel számolva 4,2 százalék), és az elemzők szerint nem ez lesz az egyetlen áremelés gázfronton ebben az évben - hamarosan újabb  várható.

Konyhai fűtés
Horváth Szabolcs

Áram: 0,6-4,2 százalékkal drágábban

Az ugyancsak hatósági áras villamosenergia-díjak átlagosan több mint két és fél százalékkal emelkedtek az áfával együtt. Igaz, ez azt jelenti, hogy az öt nagy áramszolgáltatótól és az általuk alkalmazott paraméterektől függően lehetnek olyan fogyasztók, akiknek még csökkenhet is egy százalékkal a nettó áramár.

A fizetendő díj az áfa miatt azonban mindenképpen nagyobb lesz, mint eddig, az emelkedés mértéke ugyanolyan fogyasztási paraméterek mellett 0,6-4,2 százalék közötti. Egy átlagosnak tekinthető havi nyolcezer forintos számlán az áremelkedés ötven és háromszázötven forint közötti drágulást hozhat.

Víz: eltérő mértékű drágulás

A vízdíjak áremelését még tavaly év végén bejelentették: legalábbis az állami vagy önkormányzati tulajdonban lévő vízműveknél az ivóvíz- és csatornahasználati díjak is (különböző mértékben) emelkedtek, ráadásul a havi alapdíjak is szinte mindenhol drágultak. Mivel a vízdíjak mindenütt különbözőek (mint ahogy más-más költséggel hozzák felszínre, tisztítják és juttatják el a vizet a fogyasztóhoz), ezért az emelkedés mértéke is szóródik. (Ezekre egyes önkormányzatokra lebontva hozunk példákat.)

Közlekedés: benzinártól a matricáig

Ha nem is elsejétől, de szerdától drágul a benzinár: 406 helyett 412 lesz a 95-ös oktánszámú benzin literje, a gázolajé pedig 423 forint.

A MÁV és a Volánbusz, tehát a helyközi vasúti és buszközlekedés csak az áfaemelés mértékével drágult. Ez a vasút esetében Budapest-Pécs útvonalon nagyjából kilencven forintos drágulást jelent. Megszűnt a legkedveltebb autópályadíj, a négynapos e-matrica. A hetijegy tíznapossá változott, amiért 2975 forintot kell fizetni.

Helyi adók: bővülő repertoár

Eltérő mértékben drágult az élet a különböző magyarországi nagyvárosokban. A kormányzat tavaly mindenesetre megteremtette annak lehetőségét, hogy a települések helyi adókat vethessenek ki bevételeik növelésére.

Bevezethetővé válik például az ebadó (hivatalosan ebrendészeti hozzájárulás), mely az önkormányzatok bevételét gyarapítja: mértéke legfeljebb hatezer forint, veszélyesnek minősített kutyák esetében húszezer forint. Bővíthetik az önkormányzatok az építmények utáni bevételeiket is.

Főváros

Budapesten a BKV tarifái nem emelkedtek. A lakossági víz díja 2,51 százalékkal nőtt és nettó 191,90 forintot kell fizetni köbméterenként a vízért (áfával együtt 243,71 forint), a csatornahasználatért pedig nettó 333,60 forintot. Többet kell jövőre fizetni a szemészállítási díjért és a kegyeleti szolgáltatásokért is. A szemétszállítás esetében az áremelkedés 2,26 százalékos lesz, egy négytagú, családi házas övezetben élő család kukáját havi 579 forint helyett 592 forintért viszik el hetente egyszer. A kegyeleti szolgáltatások árai szintén 3,9 százalékkal nőnek január elsejétől, ahogy a kéményseprés díja is ennyivel növekedett.

BKV: megbízható minőség, változatlan ár
Fazekas István

Szeged

Szegeden egy vonaljegy 295 forintba kerül, egy összvonalas havi bérlet pedig 6565 forintba. A parkolási díjak is 5,9 százalékkal nőnek: egy a belvárosban egy óráig érvényes jegy előre megváltva 440 forintba kerül. Az ivóvíz-szolgáltatási és szennyvíz-elvezetési díj  2,56 százalékkal emelkedik, egy köbméter ivóvízért 157,7 forintot, egy köbméter szennyvíz elvezetéséért 341,2 forintot kell fizetnie a lakosságnak. A kéményseprés díja 5 százalékkal, a szemétszállításé 8,18 százalékkal nő 2012-ben a Tisza-parti városban.

Pécs

Pécsen a vízdíj 8,4, a szemétdíj 10 százalékkal növekedett – utóbbit a januári áfaemelés tovább terheli. Viszont a kéményseprés díjába még az áfát sem építették be. Sopronban a buszjegy- és bérletárak 4,5 százalékkal emelkedtek, a parkolójegyek pedig száz forinttal drágultak januártól. A vízdíj 2,5-4,2 százalék között emelkedett, a csatornadíj 4,2 százalékkal.

Zalaegerszeg

Zalaegerszegen a helyi tömegközlekedés nettó 7 százalékkal lett drágább: egy buszjegy 220 helyett 240 forintba kerül. 40 forinttal lett drágább a 110 literes kuka ürítése, a fogyasztásfüggő víz- és csatornadíj pedig majdnem harminc forinttal drágult. Veszprémben a távhő ára voltozatlan marad és a kéményseprés, ivóvíz és a szennyvíz díja is csak az infláció mértékének megfelelően emelkedik. A helyi közlekedés díja viszont átlagosan 8 százalékkal nő.

Székesfehérvár

Székesfehérváron a kéményseprési díj 5 százalékkal emelkedett, ez kéményenként 80 forintos emelést jelent. A temetői szolgáltatások 4, a parkolási díjak 5, a víz- és csatornadíjak 4,2, a helyi buszjegy- és bérletárak 3-4 százalékkal nőttek, így az előre váltott menetjegy 240 forintba kerül. A távhőszolgáltatás árai változatlanok maradtak, és fehérvári közgyűlés nem vezette be az ebadót sem.

hvg.hu archív

Debrecen

Debrecenben viszont a közgyűlés az ebadó bevezetéséről döntött és drágult a helyi közlekedés is: a jegy elővételben 290 Ft lett, míg a szemétszállítás díját nettó 4,95 százalékkal emelték.

Árérzékeny fogyasztás

A gazdaságkutató intézetek jövőre az árak emelkedésével párhzamosan fogyasztáscsökkenést is prognosztizálnak, melynek mértékét a GKI 3,5 százalékra, a Kopint-Tárki pedig 1,5 százalékra becsülte. Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója a hvg.hu kérdésére elmondta, hogy szerintük az áfakulcs kétszázalékos emelése, a forint gyengülése és a tavaly befagyasztott rezsiköltségek nyomása 2012-ben az infláció felgyorsulását eredményezi.

A reálértéken csökkenő jövedelmek visszafogott fogyasztói keresletet eredményeznek. A rezsi aránya a lakossági büdzsében nőni fog, az pedig ilyenkor törvényszerű, hogy a tartós fogyasztási cikkek vásárlása esik majd vissza a legnagyobb mértékben. Ugyanakkor a napi élelmiszer- és fogyasztási cikkek iránti árérzékenység megerősödik - mondta a várható következményekről Palócz Éva.

zöldhasú
Hirdetés