Egyre inkább igazodik az igényekhez az elektronikus alapú Széchenyi Pihenő Kártya – derül ki a működését szabályozó, szerdán megjelent kormányrendeletből. A munkáltatók szabadon meghatározhatják, hogy szálláshely, vendéglátó vagy szabadidő-szolgáltatások között milyen arányban osszák fel a béren felüli juttatást a munkavállalók számára. Az utalvány beváltására újabb kommunikációs csatorna nyílik, és úgy néz ki, a kártya kibocsátására is több szolgáltató kaphat lehetőséget.
A Széchenyi Pihenő (SzéP) kártyát 2011-ben alapvetően szálláshely szolgáltatásra lehetett felhasználni. Azt már korábban lehetett tudni, hogy jövőre a kártya kibővül éttermi, valamint szabadidős szolgáltatásokkal is, ami azt jelenti, hogy 2012-ben nem feltétlenül kell egy családnak Egerben is aludnia, ha a várba a belépőt Szép kártyára feltöltött pénzből akarja kifizetni. (Eddig ugyanis csak olyan szolgáltatásokat lehetett a bankkártyára emlékeztető, elektronikus pénztárcaként működő Szép kártyával fizetni, ami a vendégéjszakákhoz kötődött.)
A munkáltatók kérték - megkapták
Azt azonban csak a most megjelent kormányrendelet döntötte el, hogy a céloknak (szálláshely, vendéglátás-, szabadidő-szolgáltatás) megfelelően kialakított alszámlák között a pénzt a munkáltatók szabadon oszthatják fel, és a kártyakibocsátó ezt egyénre és alszámlákra lebontva regisztrálja. „Ez megfelel a munkáltatók igényeinek – mondta a hvg.hu megkeresésére Fata László, a Cafeteria Trend Magazin szerkesztője. A folyóirat az Országos Humánmenedzsment Egyesülettel közösen, 755 munkáltatónál végzett felmérése szerint a megkérdezett munkáltatók 95,4 százaléka a szabad feltöltést tartotta volna ésszerűnek – és a kormány végül így is döntött.
A kormányrendelet közli azokat a TEÁOR számok szerinti szolgáltatásokat, melyeket a Szép kártyával rendelkező munkavállaló (illetve a társkártyát kapott házas- vagy élettárs) igénybe vehet. A munkáltatók legfeljebb az utazási szolgáltatásokat hiányolhatják: a listán ugyanis csak a belvízi személyszállítás található. De ezen kívül nem lehet ok a panaszra: a szálláshely-szolgáltatástól a vendéglátás legkülönfélébb műfajain át a kulturális – múzeum, koncert, állatkert, vidámpark - és fitness/wellness szolgáltatásokig szinte minden elérhető.
Telefonon is megrendelhető
Egy további jó hír még, hogy egyszerűsödik az utalványok elfogadása is: míg eredetileg csak elektronikus terminálok kiépítéséről volt szó a szerződött szolgáltatók telephelyein, most már nem csak internetes felületet fognak kiépíteni az utalvány beváltására, hanem a szolgáltatás igénybevétele „telefonos felhatalmazó központ” engedélye alapján is megtörténhet majd.
Mint ahogy már a hvg.hu beszámolt róla, a szálláshely-szolgáltatásra adható, legfeljebb évi 225 ezer forintos keret mellé a munkáltatók 2012-től éttermi fogyasztásra 150 ezer, míg különböző rekreációs szolgáltatásokra 75 ezer forintot juttathatnának „kártyás” alkalmazottaiknak, kedvezményes adózással. Fata László a hvg.hu-nak azt is elmondta, hogy figyelembe véve az Erzsébet-kártyán keresztül kedvezményesen juttatható étkezési hozzájárulást, a Szép kártyán keresztül adható évi 150 ezer forinttal együtt összegszerűségében ugyanannyi éttermi cafeteria adható, mint a korábbi években.
Nemcsak a bankok
Az elektronikus utalványkártyára a munkavállaló számára egy időben több munkáltatótól is juttatható támogatás, a munkáltató a kártyakibocsátóval ingyen szerződhet. A most megjelent kormányrenelet rögzíti azt is, hogy kik bocsáthatnak ki ilyen kártyát: a működéshez a megfelelő társasági háttér mellett ugyan jelentős üzleti múltra is szükség van (legalább 100 ezer készpénz-helyettesítő fizető eszköz kibocsátása az elmúlt üzleti évben), de nem kell feltétlenül banknak lennie.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.