Gazdaság hvg.hu 2011. december. 27. 09:33

Csaba László: "megszorításokat az IMF aligha vár a kormánytól"

Inkább egyszeri költségvetési kiigazításoknak tűnnek a jövő évi intézkedések, mintsem tartós, strukturális reformoknak – mondta a Magyar Hírlapnak Csaba László akadémikus, aki szerint szükség van az IMF és az Európai Unió szakértelmére is, nemcsak a szervezetek pénzére. A közgazdászprofesszor úgy tartja, nem spekulációs támadás áll hazánk leminősítésének hátterében.

"Szó sincs arról, hogy spekulációs támadás állna Magyarország leminősítésének hátterében. A lerontás folyamata egyébként Nyugat-Európát is fenyegeti, de sokkal inkább egy pénzpiaci pánikról beszélhetünk. A tény persze az tény: hazánk immár két hitelminősítőnél is befektetésre nem ajánlott kategóriában van" - mondta a Magyar Hírlapnak adott interjújában Csaba László közgazdász.

Az akadémikus szerint ha létrejön a megállapodás az IMF-EU-párossal, akkor a jelenleginél sokkal pozitívabb lehet Magyarország nemzetközi befektetői megítélése. "Magyarország eddig egyetlen alkalommal sem vesztette el gazdasági szuverenitását. A Nemzetközi Valutaalapnak a költségvetéssel, illetve a fizetési mérleggel kapcsolatban lehetnek elvárásai Magyarországgal szemben, a részletekbe azonban nem kíván majd beleszólni. Megszorításokat az IMF aligha vár a kormánytól" - jelentette ki.

"Aggodalomra adhat okot, hogy megcsappantak a költségvetési tartalékok"

"Az ágazati adókkal kapcsolatban várha­tóan továbbra sem lesz egyetértés a kormány és a Nemzetközi Valutaalap között, de nyilván 'értékelni' fogják hitelezőink, ha a kormány a továbbiakban tartózkodik az ezekhez hasonló nem konvencionális intézkedésektől" - fejtette ki a szakember.

AP

Csaba László szerint ha két-három éves távra szóló hitel­meg­állapodást kötünk, akkor a piacok elhiszik, hogy tudjuk finanszírozni az államháztartást, a magyar államadósságot. "Miután jövőre lejár egy ötmilliárd eurós devizaadósság, szerencsés lenne egy olyan pénzügyi védőháló, amely túlmutat ezen az összegen. Szükség van az IMF és az EU szakértelmére is, nemcsak a pénzére, valamint arra is, hogy e szervezetekkel a korrekt, megegyezéses viszony mielőbb helyreálljon" - véli.

A 2012-es költségvetés átírt fő számaival kapcsolatban azt mondta: "a korábbi másfél százalékos gazdasági növekedés optimistának tűnt, helyes, hogy a kormány 'leszállította' azt kisebb értékre. Az államháztartási hiánycél pedig csak akkor lesz tartható a bruttó hazai termék (GDP) három százaléka alatt, ha maradéktalanul teljesülnek a tervek". Az viszont szerinte aggodalomra adhat okot, hogy megcsappantak a költségvetési tartalékok.

"Elkerülhetetlennek tűnnek az adóemelések"

"Mind kiadási, mind pedig a bevételi oldalon az eddig megszokott adóemelések és fejlesztési visszafogások jönnek, inkább egyszeri költségvetési kiigazításoknak tűnnek a jövő évi intézkedések, mintsem tartós, strukturális reformoknak. A régóta várt átalakítások a közigazgatásban vagy az egészségügyben még nem jövőre következnek be. Elkerülhetetlennek tűnnek az adóemelések, és hogy a kormány a pénzügyi egyensúly megtartása érdekében további népszerűtlen intézkedések bejelentésére kényszerül" - jósolja a közgazdászprofesszor.

Csaba László szerint akár össze is jöhet a félszázalékos gazdasági növekedés, "ha a világgazdasági folyamatok jól alakulnak, illetve a Magyarországra telepedett nagy német járműgyártó cégek 'termőre' fordulnak". "De sokkal szerencsésebb volna, ha a kormány készítene egy vészforgatókönyvet is a recesszióra. A globális helyzet akár kedvezőtlenné is válhat, így akár egy kétszázalékos gazdasági visszaesés is bekövetkezhet" - figyelmeztet.

"A tavalyi és az idei évvel együtt így legalább három évig stagnálásközeli állapotban lesz a magyar gazdaság. A recesszió még nem a világ vége. Például a fegyelmezett állami gazdálkodás előremutató. De pozitív hatása lehet annak is, ha a kormányzati politika kiszámíthatóvá válik, vagy a jogbiztonság fog erősödni. Ugyanilyen fontos, ha a kormányzat folyamatosan tárgyal a társadalmi partnerekkel és gazdasági szereplőkkel. Tény, hogy kicsik a lehetőségek. Az éveken át stagnáló magyar gazdaság pedig nem kedvez a nagy terveket dédelgető kormánynak" - jelentette ki.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.