Holnap az MNB előreláthatóan a novemberi lépéshez hasonlóan újabb fél százalékponttal 7 százalékos szintre emelheti az alapkamatot, amivel már a piaci várakozásokat megközelítő mértékben szigoríthat a monetáris kondíciókon - írja szakértői kommentárjában Orosz Dániel, az AXA stratégiai elemzési igazgatója. Szerinte azonban még e lépéssel sem biztos, hogy lezárultnak tekinthető a kamatemelések sorozata.
A kockázati tényezők változatlanul igen számosak: az eurozóna a recesszió szélén billeg, így jövőre a hazai gazdasági növekedési várakozásokat is könnyen lehet, hogy a negatív tartományba kell majd lefelé korrigálni - véli Orosz Dániel. "Ez pedig újabb költség-lefaragásokat gerjeszthet a már eddig betervezett, grandiózus méretű kiigazításokon felül. Mindezen kiadáscsökkentések és egyéb megszorítások csak 2012-ben válhatnak az emberek számára valósággá, így a hatalmas csomag esetleges felpuhítása az egyik legnagyobb kockázati faktor."
Az AXA elemzési igazgatója szerint ugyanakkor mérsékli a kockázatokat, hogy a kiigazításokat előreláthatóan nem más fogja majd ellenőrizni és számon kérni, mint az EU és Nemzetközi Valutaalap. Az államháztartás egyensúlyának fenntartásában így nem lesz apelláta; "a kormányzat mozgástere szinte teljesen beszűkülhet, mivel csak minimális mértékű túlköltekezésre lesz lehetőség és újabb, egyszeri tételekkel kevésbé lehet majd korrigálni az esetlegesen kieső bevételeket."
Mindenképp kedvező kicsengése lesz a nemzetközi befektetők számára, ha sikerül majd a tető alá hozni a megállapodást a Nemzetközi Valutalappal - teszi hozzá a szakértő. Amíg azonban nem érnek célegyenesbe a tárgyalások, az egyeztetésekről kiszivárgó hírek hektikus mozgásokat produkálhatnak majd a magyar eszközök árazásában.
Az MNB működésével kapcsolatos új törvény Orosz Dániel szerint "kritikus pontja, mondhatni Achilles-sarka" lehet tárgyalásoknak. "De legalábbis újra hazánkra irányítja külföldi sajtó és befektetői kör figyelmét és nyomás alatt tarthatja majd a forintot, valamint növelheti a kamatemelési várakozásokat. A külföldi befektetők megítélése azért kritikus, mert az idei évben, pont a válság kiéleződése előtt, eddig nem látott szintekre növelték a kitettségüket a magyar állampapírokból - így rossz hírek hallatán bőven van még tér arra, hogy pozíciójukat csökkentsék."
A jövő év elején a Fitch és az S&P is befejezi a hitelbesorolásunk felülvizsgálatát, ami azonban egészen a minősítésük publikálásukig mint komoly bizonytalansági tényező fog a magyar eszközök megítélése felett lebegni. Bármilyen olyan intézkedés, amely veszélyezteti a pénzügyi stabilitásért felelős jegybank intézményrendszerét és függetlenségét, meghatározó tényező lehet az EU, az IMF, a hitelminősítők vagy a külföldi intézményi befektetők döntéseinek meghozatalakor - írja a szakértő.
Még ennél is komolyabb veszélyeket hordoz azonban magában a nemzetközi befektetői hangulat további romlása vagy valamilyen külső sokkhatás begyűrűzése. Ilyen lehet például az eurozóna adósságkrízisének továbbmélyülése, a piac által egyáltalán nem árazott esetleges kínai „kemény földet érés” vagy a közel-keleti geopolitikai feszültségek kiéleződése. Ezek alapján decemberben egyetlen forgatókönyvvel, a kamatemeléssel számolunk és előreláthatóan középtávon, még egy optimista szcenárió esetén is csak a kamatok szinten tartására számítunk - olvasható az AXA elemzésében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.