Újabb tiltakozás Orbánék ellen
A Vegyipari, Energiaipari, Bányaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Nemzetközi Szakszervezeti Szövetsége (ICEM) is nemtetszését fejezte ki a magyar kormány "szakszervezet-, munkavállaló- és demokráciaellenes lépései" kapcsán - számolt be Székely Tamás, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének (VDSZ) elnöke az ICEM Buenos Aires-i világkongresszusán történtekről szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.
Székely Tamás hangsúlyozta: az ICEM tagszervezetei tiltakozó levelet fogadtak el, amelyben leszögezik, támogatják a magyar szakszervezeteket, amelyek a közelmúltban tiltakozó akciókat szerveztek az új Munka törvénykönyve ellen, amely liberalizálná a munkaerő-piacot, és gyengítené a munkavállalói jogokat.
Az ICEM követeli a budapesti kormányzattól, hogy állítsa helyre a magyar szakszervezetekkel a párbeszédet, "a befogadó és tisztességes viszonyt". Az ICEM hangsúlyozza, hogy a szakszervezetek képviselik hűen a munkavállalók érdekeit, ezért követelik, hogy a kormány azonnal kezdje meg a szociális partnerekkel a párbeszédet, és a parlamentben a Munka törvénykönyve tervezetének átlátható vitáját - ismertette Székely Tamás.
Székely Tamás hozzáfűzte: az ICEM kongresszusán 170 ország mintegy ezer delegáltja vett részt, 20 millió munkavállaló képviseletében. Kifejtette: azokban az országokban, ahol kiemelkedő jelentőségű a szociális párbeszéd, a szakszervezetek megkeresik kormányaikat, azt kérve, hogy diplomáciai úton is tiltakozzanak a magyar kormány munkavállalókat és szakszervezeteket érintő intézkedései ellen.
A VDSZ elnöke elmondta: az a céljuk, hogy nyomást gyakoroljanak a kormányra, térjen vissza "a demokratikus útra és állítson vissza minden olyan intézményrendszert - így a szociális párbeszédet is -, amely része a demokráciának.
Kifejtette: az utóbbi másfél évben a kormány "emberi és munkavállalói jogokat szüntetett meg" a jövőre hatályba lépő új alaptörvénnyel, megszűnt a szociális párbeszéd, és "a demokrácia intézményei folyamatosan bomolnak". A legutóbbi intézkedések közül felháborítónak nevezte azt a döntést, hogy a munkaadók 7,5 millió forint összegig adómentes támogatást adhatnak a végtörlesztést kihasználó dolgozóiknak. Székely Tamás szerint ezzel "azok a kisvállalkozások, amelyek eddig is megpróbáltak adót csalni, így 7,5 millió adómentes kifizetéshez juthatnak".
A VDSZ elnöke beszélt arról is, hogy a vegyipari szakszervezet összegyűjti Orbán Viktor miniszterelnök levelét azoktól a nyugdíjasoktól, akik támogatják akciójukat, a papír árából pedig az esztergomi óvodások étkeztetését támogatja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.