A nem múló szabadságharcos retorika és a racionális cselekvés hiánya teljesen aláásta a kormány szavahihetőségét. Így bármit is mond a kormány, a piacok nem nagyon hisznek neki. Ebből már csak tettekkel lehet kitörni - mondta a hvg.hu-nak nyilatkozó Oszkó Péter volt pénzügyminiszter.
Oszkó Péter volt pénzügyminiszter szerint sokan bíztak abban, hogy a leminősítés be van árazva, és ezt a hitet a kormányzat is táplálta, hiszen egy hónapja épp Matolcsy György beszélt arról egy lapinterjúban, hogy előfordulhat, hogy az egyik hitelminősítő befektetésre nem ajánlott kategóriába löki az adósság-besorolásunkat.
Oszkónak úgy tűnt, mintha a Moody’s egy kis időt adott volna, hogy lássa, miképp alakul a kormány bukdácsolása, tanul-e a hibáiból. Ehelyett szerinte azt látni, hogy a gazdaságpolitikában minimális korrekciót sem kíván tenni a kormány, sőt inkább folytatja a gazdaságpolitikai szabadságharcot és sikerpropagandába fogott.
Elmúlt az IMF-bejelentés hatása
Oszkó szerint jogosnak tűnik az a felvetés, hogy a kormány ijesztő retorikáját figyelve a piacok kételkedni kezdtek abban, hogy az EU-IMF-tárgyalásokat valóban komolyan gondolja-e a kormány. A volt pénzügyminiszter szerint már nagyon nehéz bármit is elhinni, amit a kormány bejelent, mert még a helyes elképzeléseket sem követi cselekvés. Pedig szerinte könnyen komolyan fordítani lehetne a trenden. Ehhez az kell, amit régen ismételget, szerinte még most se késő, hogy elindítsák a nagy rendszerek (önkormányzatok, közösségi közlekedés stb) átalakítását.
A bejelentésekből Oszkó szerint viszont elég, hiszen az IMF-patron hatása is hamar elmúlt. Ehelyett fokozatos, kockáról kockára haladó építkezés kell. Minél előbb meg kéne állapodni egy 2013-ra is vonatkozó fenntartható költségvetési pályában is, amihez a kormánynak a növekedési várakozását is meg kéne változtatni, hiszen már nincs olyan elemző, aki ne legalább egy százalékkal alacsonyabbnak látná a növekedési kilátásokat, mint a kormány jelenlegi hivatalos álláspontja.
Azzal kapcsolatban, hogy mi következik a piacok reakciójából, nem kívánt jóslásokba bocsátkozni. (A leminősítést követően az állampapírhozamok történelmi csúcsra, az euró/forint árfolyam és az adósságkockázatot jelző CDS-felár annak közelébe kúszott.) Így arról sem, hogy a jelenlegi helyzetben benne van-e egy valutaválság vagy fizetésimérleg-válság veszélye.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.