Világgazdaság: Csökkent a GYIA
Enyhe romlást mutat novemberre a Világgazdaság mutatója, a gyorsulási irányadó (GYIA), a reálgazdaság teljesítményét mérő, 10 összetevőből álló index 0,13 százalékkal esett vissza az előző hónaphoz képest - írta a gazdasági napilap csütörtökön.
Hozzáteszik, hogy a friss GDP-adatok alapján felülvizsgált szám nem mutat ugyan recessziót a harmadik negyedévre, de a szeptember-novemberi időszakra igen. A GYIA revíziója azért eredményezett jelentős változást a korábban becsült értékhez képest, mert a tényadatok jelentősen változtak a mezőgazdaság vártnál is kiemelkedőbb teljesítménye miatt.
A lap ismertetése szerint a GYIA összetevőinek fele novemberben növekedést jelzett, négy viszont csökkenést, és ezek súlya nagyobb. A csökkenő reálkamat, a növekvő pénzkínálat, illetve a hosszú és rövid állampapírhozamok különbségének szűkülése javította a mutatót, ahogyan a tőzsdeindex alakulása is, valamint az, hogy jelentősen csökkent a munkakeresés átlagos időtartama. Rontott viszont az összképen a német üzleti hangulat romlása, és a legfontosabb összetevő, az ipari termelés és az ipar belföldi értékesítésének alakulása. Szűkült emellett a fogyasztási hitelek inflációval korrigált állománya, a reálkeresetek pedig stagnáltak - írta a Világgazdaság.
A GYIA egy nemzetközi módszereken alapuló mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. Az index mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.