Gazdaság MTI 2011. november. 21. 18:18

Az S&P célkeresztjében Budapest

Negatív kihatású megfigyelés alá vette Budapestre külön érvényben tartott, de a magyar szuverén adósbesorolással egyező, "BBB mínusz/A-3" szintű deviza- és forintadós-osztályzatát hétfőn a Standard and Poor's (S&P), miután nemrég a magyar államadós-osztályzatra is hasonló felülvizsgálatot jelentett be.

A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja hétfőn este Londonban, a bejelentéshez fűzött indoklásában közölte, hogy a magyar főváros osztályzatainak negatív vizsgálata a magyar szuverén besorolások negatív kihatású megfigyelés alá helyezését tükrözi; ez utóbbit november 12-én, szombaton hajnalban jelentette be az S&P Londonban.

A budapesti osztályzatok vizsgálat alá vételének bejelentéséhez fűzött hétfő esti elemzésében a Standard and Poor's közölte: besorolási kritériumai alapján Budapestnek sem ad jobb adósértékelést a Magyarországra mint államadósra érvényben tartott osztályzatoknál.

A hitelminősítő elemzése szerint van mód arra, hogy egy helyi vagy regionális önkormányzat az adott ország szuverén besorolásánál jobb osztályzatot kapjon. Akkor, ha az érintett önkormányzatnak erősebb adósi karakterisztikája van, mint a szuverén adósnak, intézményi keretei korlátozzák a szuverén adós részéről megnyilvánuló negatív beavatkozásokat, vagy ha az adott önkormányzat jelentős pénzügyi rugalmassággal és független pénzügyi menedzseléssel tudja enyhíteni az ilyen beavatkozások hatásait.

A Standard and Poor's szerint Budapest jelenleg nem tudja mindezen jellemzőket felmutatni, ezért a cég a szuverén adósbesorolást tekinti a fővárosi adósosztályzatok felső határának.

Az S&P módszertana tartalmaz egy úgynevezett indikatív adósmegítélési szintet (ICL), amely Budapest esetében "bbb plusz", ez azonban nem adósosztályzat, hanem egy adott önkormányzat önálló hitelképességi értékelése a szuverén felső besorolási korlát figyelmen kívül hagyásával.

Budapest ICL-értékelése a Standard and Poor's hétfői londoni elemzése szerint a város szilárd gazdasági profilját és kedvező likviditási helyzetét tükrözi, ezen belül azt, hogy a szabadkészpénz-állomány meghaladja a következő 12 hónap adósságszolgálati kötelezettségeit.

A főváros ICL-besorolása tükrözi emellett a hitelminősítő azon véleményét, hogy Budapest folyamatosan erőteljes költségvetési teljesítményt nyújt, és a városvezetés elkötelezte magát amellett, hogy a 2011-2014-es időszakban is a 2010. végi szinten tartja a nominális adósságállományt.

A budapesti ICL-értékelés ugyanakkor figyelembe veszi az S&P azon véleményét is, hogy a fővárosra folyamatos nyomás nehezedik a helyi tömegközlekedési vállalat gyenge pénzügyi teljesítménye miatt, emellett Budapest költségvetési rugalmassága "csak átlagos".

A Standard and Poor's hétfő esti elemzésében közölte: a Budapestre bejelentett negatív felülvizsgálat azt a lehetőséget tükrözi, hogy ha a cég lejjebb sorolná a magyar államadós-osztályzatot, akkor a főváros besorolásait is lejjebb viheti.

Az S&P tíz napja arra a véleményére hivatkozva vette negatív megfigyelés alá Magyarország adósbesorolásait, hogy a külső pénzügyi és gazdasági környezet gyengülésével növekszenek a magyar hitelképességet terhelő, lefelé ható kockázatok. Akkori elemzésében a Standard and Poor's annak a véleményének is hangot adott, hogy a felügyeleti szervek meggyengülése és bizonyos bevételi oldali költségvetési döntések miatt "kiszámíthatatlanabbá" vált magyarországi gazdaságpolitikai környezetnek negatív hatása lesz a gazdasági növekedésre és a kormányzati pénzügyekre.

A Budapestre hétfőn bejelentett hasonló felülvizsgálat indoklásában ugyanakkor nem szerepel a magyar államadós-osztályzat negatív vizsgálatának tíz nappal ezelőtti bejelentéséhez fűzött elemzés azon kitétele, hogy a hitelminősítő a megfigyelés eredményéről valószínűleg még ebben a hónapban döntést hoz, azoknak a további információknak a függvényében, amelyeket a magyar kormány szolgáltat a gazdasági kihívások kezelésének mikéntjéről.

Az új típusú IMF-együttműködést célzó tárgyalásokról tett múlt heti kormányzati bejelentés után több londoni befektetési és elemzőház szakértői is úgy vélekedtek, hogy a kezdeményezés elejét veheti a magyar adósbesorolások visszaminősítésének.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.