Semmilyen valódi ok nincsen Magyarország leminősítésére - közölte szombaton Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője azt követően, hogy a Standard & Poor's negatív kihatású megfigyelés alá vette Magyarország devizában és forintban fennálló szuverén adósságának osztályzatait, illetve pénteken a Fitch Ratings negatívra rontotta a magyar adósosztályzatok kilátását.
A magyar gazdaság teljesítménye, a kormány gazdaságpolitikája és a költségvetési számok világosan mutatják, hogy semmilyen valódi ok nincs Magyarország leminősítésére - írta közleményében Orbán Viktor szóvivője. Szijjártó Péter szerint az Európai Bizottság éppen két nappal ezelőtt jelentette be, hogy 2012-ben a magyar költségvetés hiánya három százalék alatt lesz, amelyre jövőre mindössze hét uniós tagországban lesz példa.
"Magyarország hét éve nem volt képes arra, hogy teljesítse a három százalék alatti költségvetési hiányt, azonban a magyar emberek összefogása és a gazdaság teljesítménye nyomán ez most sikerül. Magyarország jövőre tovább csökkenti a Gyurcsány-korszakban felhalmazott államadósságát, újabb több százezer embernek ad munkát, így lesz 2012 Magyarország számára az elrugaszkodás éve" - olvasható a közleményben.
A Standard & Poor's szombat hajnalban jelentette be, hogy negatív kihatású megfigyelés alá vette Magyarország devizában és forintban fennálló szuverén adósságának befektetési ajánlású, "BBB mínusz/A-3" szintű osztályzatait. A hitelminősítő arra a véleményére hivatkozott, hogy a külső pénzügyi és gazdasági környezet gyengülésével növekszenek a magyar hitelképességet terhelő, lefelé ható kockázatok.
Pénteken a Fitch Ratings leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Magyarország államadósi besorolásainak kilátását az eddigi stabilról, megerősítve egyben a befektetési ajánlású szuverén magyar adósosztályzatokat. A Fitch többek között a külső növekedési és finanszírozási környezet meredek romlásával indokolta a döntést.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.