2011. október. 27. 14:22 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. október. 27. 16:09 Gazdaság

Bankvezérek: kaptunk egy-két kokit meg sallert

Fájdalmas lesz a kedvezményes végtörlesztés a bankoknak, és ez fájni fog a gazdaságnak is, mert így nem lesznek képesek finanszírozni a cégeket. A pénz ugyanis oda megy, ahol a legtöbbet tud keresni. Ezt állapították meg a bankvezérek a Budapesti Gazdasági Fórum 2011 című konferencián.

Ha a kormány továbbmegy azon az úton, amelyen a kedvezményes végtörlesztéssel elindult, jelentősen károsíthatja a gazdaságot – mondta Kozma András, a Commerzbank elnök-vezérigazgatója a Budapesti Gazdasági Fórum 2011 című konferencia kerekasztal-beszélgetésén. A megállapítással a beszélgetésben részt vevő mindegyik magyarországi bankvezér egyetértett.

Azonban komoly az esély arra, hogy a kedvezményes végtörlesztéssel még nincs vége a bankok megpróbáltatásainak. A konferencia résztvevőinek többsége arra a kérdésre, lesz-e újabb devizahitelesmentő-csomag, úgy vélekedett, hogy lesz. A közönség nagy része arra számít, hogy a kormány újabb mentőcsomagot készít a lakosságnak, a vállalatoknak vagy az önkormányzatoknak.

Hahaha

A komoly veszteségeket okozó kormányzati lépések és a bizonytalan kilátások viszont azzal járnak, hogy a bankok nem hiteleznek, vagyis nem táplálják a gazdaságot a növekedéshez szükséges forrásokkal.

A kérdésre, hogyan látják az elkövetkező időszakot és fognak-e hitelezni, Radovan Jelasity, a magyarországi Erste bank vezére (a szerb jegybank volt elnöke) azt mondta, több tervet készítettek a különböző eshetőségekre. Ezekben a tervekben egy sor feltételezéssel éltek, hogy „mi lesz akkor, ha…, és ami a végén marad az egy hahaha” - fogalmazott.

„El vagyunk kötelezve, hogy finanszírozzunk és hitelezzünk, csak nem tudjuk, hogy miből. Mi is kaptunk egy-két kokit meg sallert, ahogy ez mostanában szokták mondani” – tette hozzá. „A pénz oda megy, ahol a legtöbbet tud keresni. Most minden bank háromszor meggondolja, melyik országba helyez ki pénzt”.

A Commerzbanknak nem az a problémája, hogy nem jut forráshoz, hanem az, hogy nem tudja odaadni olyannak, akitől vissza is kaphatja. Jelenleg nem lehet üzletet csinálni a lakossági és a vállalati hitelezésből, és ha lehetne, lenne rá forrás is – mondta Kozma András.

Arra a kérdésre, hogy az FHB fog-e hitelezni jövőre, Harmati László hangsúlyozta, hogy a bankok jelenleg jelentős mértékű szabályozói bizonytalanságban élnek. A bankvezér szintén úgy látja, a kedvezményes végtörlesztés lehetősége kártékonyan hat a gazdaságra.

Rombolni könnyebb, mint építeni

„Sajnos rombolni sokkal gyorsabban lehet, mint építeni. Ezért valószínűleg egy hosszabb időszak kell, hogy visszaszerezzük a befektetők bizalmát” – mondta Radovan Jelasity, és hangsúlyozta, a befektetők nem azt nézik, szeretnek-e valakit, ha be akarják fektetni a pénzüket, hanem azt, mennyire magas az ország kockázati felára (CDS-felár), milyen az árfolyam, és mekkorák a kamatlábak.

Ehhez kapcsolódóan utalt arra, hogy a magyar CDS messze meghaladja a régiós országokét, hiszen Csehországé 100, Romániáé 360 bázispont körül van, míg Magyarországé 510 bázispont.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.