Ahelyett, hogy a 2012-es költségvetésről vitáztak volna, a fideszes tagok elővetették a bizottsággal a jegybankelnök cégügyeit. A kormánypártok, úgy látszik, el akarják kerülni, hogy az ülés a költségvetés kritikájáról szóljon. Simor műbalhénak minősítette a kérdés felvetését.
Botrányba fordult a Számvevőszéki és Költségvetési Bizottság keddi ülése. A bizottság ma tárgyalta volna először a jövő évi költségvetést, Dancsó József fideszes képviselő azonban kezdeményezte, hogy a büdzsé helyett egy olyan határozat elfogadása legyen az első napirendi pont, amely kötelezi Simor Andrást, a Magyar Nemzeti Bank elnökét, hogy október 30-ig nyújtsa be azokat a dokumentumokat, amelyekkel igazolja, hogy eladta ciprusi cégét, valamint azt, hogy a törvényeknek megfelelően adózott az így szerzett jövedelem után. A határozatot másfél órás feszült vita után a bizottság kormánypárti többsége elfogadta.
Nehéz nem arra következtetni, hogy a kormánypártok a jelenetet Simor Andrásnak rendezték, aki a jövő évi büdzsé miatt érkezett a bizottság ülésére, és az offshore-ozás alatt türelmesen várta, hogy sor kerüljön rá. Mint kiderült, a költségvetési bizottság előzetesen nem fordult hozzá a határozatban szereplő kérdéssel. Amikor szót kért, Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője a bizottság alelnökeként közbeszólt és azt javasolta, előbb fogadják el az ügyrendi javaslatot, azután adjon szót a bizottság elnöke Simor Andrásnak.
A határozatot Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője foglalta össze a bizottságnak. Azt mondta, a Magyar Nemezeti Bank függetlensége nem lehet indok arra, hogy titkolózzon. Szijjártó szerint Simor offshore ügye mindmáig tisztázatlan, pedig botrányos, hogy Simor Andrásnak cége volt Cipruson, és több mint 900 millió forint áramlott oda.
Terelés és satuhelyzet
Az ellenzéki képviselők kivétel nélkül úgy látták, hogy a költségvetést kellene megtárgyalni, a kormánypárt viszont próbálja elterelni a figyelmet a lényegről, a megszorításokról, az országot veszélyeztető leminősítésről. Emellett lejáratják a költségvetési bizottságot, aminek nem feladata egy ilyen ügy.
A magyar adófizetők azt várják a bizottságtól, hogy megtárgyalja a költségvetést, nem azt, hogy elszámolóbiztost játsszon – mondta Vágó Gábor, az LMP képviselője.
Veres János volt szocialista pénzügyminiszter otrombának, ocsmánynak, kisstílűnek és pitiánernek nevezte az eljárást. Azt mondta, Szijjártónak mint a miniszterelnök szócsövének nagyobb felelősséggel kellene viselkednie, mert ezzel azt üzeni külföldre, hogy Magyarországon harc van a kormány és a jegybank között. Ez abban a helyzetben, amikor a hitelminősítők vizsgálják az országot, különösen veszélyes – tette hozzá.
Veres felidézte, hogy Simor András múlt héten egy bizottsági meghallgatáson elmondta, mivel nem értett egyet a költségvetés tervezetével, az Állami Számvevőszék és az MNB felügyelőbizottságának a satujába került.
Szijjártó Péter zárszavában hisztérikusnak minősítette az ellenzéki képviselők reakcióját.
Műbalhé
Simor válaszul azt mondta, hogy vagyoni viszonyait illetően semmilyen tisztázatlan viszony nincs. A parlament honlapján el lehet érni az erre vonatkozó adatokat. Ezekből kiderül, hogy nincs a tulajdonában ciprusi cég, ezért ez egy műbalhé – fogalmazott Simor András.
Hozzátette, szerény jogi tudása szerint egy ilyen ügy nem tartozik a bizottság hatáskörébe.
„Hogy segítsem ezt a helyzetet, vállalom azt, hogy a bizottság bármely tagját holnaptól a titkárságomon tájékoztatom erről az ügyről, ha érdekli” – mondta a jegybankelnök.
Simor és az ellenzéki képviselők észrevételei ellenére a bizottság kormánypárti többsége elfogadta a Simor cégügyeit elfogadó határozatot. Az ülésen közben megjelent Simor egyik legfőbb kritikusa, Járai Zsigmond volt jegybankelnök, az MNB felügyelő bizottságának elnöke, és helyet foglalt a vendégek között.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.