Rontott az olasz bankrendszer besorolásán a Standard & Poor's
Gyengébb országkockázati csoportba sorolta át az olasz bankrendszert kedden a Standard & Poor's. A döntést azzal indokolták, hogy erősödnek az olasz gazdaságot és a bankszektort terhelő kockázatok.
A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja kedd este Londonban jelentette be, hogy nyilvántartásában az eddigi 2-es kockázati csoportból a 3-asba kerül át az olasz bankszektor országkockázati megítélése (Banking Industry Country Risk Assessment - BICRA).
Az S&P által az egyes nemzeti bankszektorokra kidolgozott országkockázati osztályzati rendszer nem azonos a bankokra érvényben tartott egyéni adósi, illetve betétkockázati besorolásokkal. A BICRA-mutató az adott országok pénzügyi szektorainak egészét érintő, általános, a nemzetgazdaságra is kiható és onnan eredő kockázati tényezőket méri. A legjobb osztályzat az 1-es, a legrosszabb a 10-es.
Az olasz bankrendszer a keddi átsorolás nyomán mások mellett Nagy-Britanniával, Ausztriával és Chilével került azonos BICRA-csoportba.
A magyar bankrendszer BICRA-osztályzata 7-es a Standard & Poor's banki országkockázati besorolási módszertanában.
Az olasz bankrendszer keddi visszasorolásához fűzött elemzésében az S&P kiemeli, hogy véleménye szerint az európeriféria országaiban - és különösen Olaszországban - kiújult piaci feszültségek, valamint a halványuló növekedési kilátások az olasz bankok működési környezetének további romlását eredményezték.
A Standard & Poor's várakozása szerint az olasz bankok finanszírozási költségei is "érzékelhetően" emelkedni fognak az olasz szuverén adósság hozamnövekedése miatt.
Az S&P egy hete a spanyol bankrendszert sorolta át gyengébb országkockázati csoportba - a 3-asból a 4-esbe -, arra a véleményére hivatkozva, hogy a spanyol gazdaság növekedési kilátásai "egyre korlátozottabbak". A cég az idei év egészére 0,8 százalékos, 2012-ben 1,0 százalékos GDP-növekedést jósolt Spanyolországban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.