Elharapózott a zűrzavar a kormány környékén: az Állami Számvevőszék keményen nekiment a büdzsének, és kiderült, hogy a kormánynak jelen pillanatban nem sok fogalma lehet arról, hogyan lehet megvalósítani a két hete benyújtott költségvetést. A Széll Kálmán-terv kétharmada elveszett, Matolcsy mellől pedig most vágták le a reformok "agyát", Kármán Andrást. Jobb híján jönnek az újabb adóemelések - és mutatóba egy kis szocpol. A jegybankháborúban a csapatok harcban állnak, Budai Gyula pedig éppen visszapattant az MNB zárt kapujáról.
Csattanós pofont kapott a kormány az Állami Számvevőszéktől, amely keményen nekiment a két hete benyújtott költségvetésnek, és több ponton rámutatott, hogy Matolcsy György tárcája hiányosan és meglehetősen kaotikus módon készítette elő a tervezetet. Az ÁSZ megállapította, hogy a közvetlen központi kormányzati bevételek 96,5 százaléka nincs háttérszámításokkal és jogszabályokkal megalapozva.
Az ÁSZ éles bírálata azért is meglepő, mert pár hete a Költségvetési Tanácsban csak Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke tiltakozott a büdzsé tervezete ellen, Domokos László, a számvevőszék elnöke akkor még tarthatónak ítélte, és Járai Zsigmonddal együtt zöld lámpát adott neki.
A számvevőszék nem sokat talált a tavasszal bejelentett Széll Kálmán-tervből sem: a 2012-re tervezett 550 milliárd forintos megtakarításából 388 milliárd forintról - „alátámasztottság hiányában” - még részben sem tudott véleményt mondani. Márpedig, ha a kormány ilyen mértékben nem lesz képes megvalósítani a Széll Kálmán-tervet, bizonytalanná válik a jövő évre kitűzött hiánycél tarthatósága, és abbamaradhat az államadósság ellen hirdetett háború is, amiben a jelek szerint vesztésre állunk.
Kapkodás és zűrzavar a kormányban
A számvevőszék véleménye igazolta azt a gyanút, hogy a kormánynak egyelőre fogalma sincs arról, hogyan lehet végrehajtani a jövő évi költségvetést, ami kiolvasható abból is, hogy a kabinet irreális határidővel, csütörtökön arra kérte a tárcákat, találják ki, hogyan lehet megvalósítani a leírt számokat. Ennek ellenére a kormány pénteken benyújtotta a parlamentnek a költségvetéshez mellékelt fejezeti köteteket, melyek lényege éppen ezeknek az intézkedéseknek a megfogalmazása.
A hét másik nagy meglepetése volt, hogy a kormány visszahívta a tavaly kiebrudalt Nemzetközi Valutaalapot. A kormány azt állítja, az IMF szakértői csak az önkormányzati rendszer átalakításában segítenek neki, nincs szó új hitelcsomagról. Fontos megjegyezni, ugyanakkor Járai Zsigmond szerint nem kizárt egy újabb magyar IMF-hitel.
Az elharapózó zűrzavar benyomását tovább fokozza, hogy távozik posztjáról Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyekért felelős államtitkára - mint arról a hvg.hu elsőként beszámolt. A volt jegybanki szakember kilépése csapás az Orbán-kormány számára, mivel az "agya/kidolgozója" volt a kormány gazdasági reformprogramjának - kommentálta az esetet egy külföldi elemző.
Adók és adóemelések dögivel
Az államtitkár távozásának bejelentése egybeesett a kormány újabb adócsomagjának benyújtásával. Ezzel a múlt ködébe vész az ígért jelentős adócsökkentés és az adórendszer egyszerűsítése. Jelentős adóemelések és újabb adónemek jönnek: megszűnik az adójóváírás, de bruttó 202 ezer forint felett marad a 27 százalékos adóalap-kiegészítés, és emelkedik az egészségügyi járulék is. Átírják a cafeteriarendszert, adóköteles lesz az üzleti ajándék, megbüntetik az ingatlanspekulációt, és fizetnünk kell, ha válni akarunk.
A kávé- és lekváradó egyelőre kimaradt a javaslatból, de jön a baleseti adó. Ha a kávéadó módosító javaslatként mégis bekerül a csomagba, beteheti a kaput jó néhány kis- és középvállalkozásnak.
Bomba-hír |
A hét bombahíre, hogy a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság vizsgálatot indított a Bomba nevű energiaitalt gyártó cég ellen - a fogyasztó megtévesztése gyanújával. A feltételezés szerint az ital összetételét úgy változtatta meg a gyártó, hogy kevesebb koffeint tartalmaz az ital, ám erról a változásról a termékcsomagoláson a fogyasztót nem értesítették. Az ügy hátterében leginkább az áll, hogy a chipsadó bevezetése óta - ami az energiaitalokra kivetett literenként 250 forintos extraadót jelent - kiderült, a jogszabály nem határozta meg pontosan, miként definiálja az energiaital fogalmát, ezért a gyártók különféle praktikákkal szeretnék elkerülni az adó megfizetését. |
Az adócsomaggal a keveset keresők nagyon rosszul járnak, és a beígért bérkompenzációról hivatalosan még egyetlen részletet sem közöltek. A hvg.hu értesülései szerint bruttó 170-180 ezer forintig kompenzálnák az adó- és járulékváltozások veszteseit, de csak annyira, hogy az idei nominális nettó keresetük megmaradjon, vagyis reálértéken csökkenni fog a bérük. Erre ráadásul tetemes közpénzt, összesen közel 150 milliárd forintot költ a kormány.
Nyugdíjadó is lesz
Pórul járnak a korhatár alatti nyugdíjasok is, mert a kormány benyújtotta a korhatár alatti nyugdíjak megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot. Eszerint jövőre megadóztatják a nyugdíját annak, aki nem éri el az öregségi korhatárt, és a nyugdíjállományból nem tér vissza hivatásához. A rendvédelmiek bizonyos kor felett könnyített munkát is kaphatnak, ha viszont életmódjuk miatt rúgják ki majd őket, elvehetik tőlük járandóságukat.
A rokkantakon tervezett megtakarításról viszont a jelek szerint letett a kormány. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) a hvg.hu-nak megerősítette: nincs kormányzati döntés a jogosultsági rendszert alapjaiban befolyásoló rokkantsági felülvizsgálatokról. Ez valószínűsíti, hogy a Széll Kálmán-tervben beígért megtakarítások jövőre nem fognak érvényesülni, ahogyan azt korábban a hvg.hu megállapította a jövő évi költségvetés tervezete alapján.
Lesoványodva visszatért a szocpol
A miniszterelnök meghirdette az első Orbán-kormány idején megismert Fészekrakó-program újabb változatát, amelyet bajba jutott hitelesek is igényelhetnek. Legkevesebb két gyerek után jár a jövőben a szocpol. Igazolni kell azt is, hogy az egyik szülőnek van bejelentett munkája és nincs köztartozása. A vissza nem térítendő támogatás mértéke függ a gyerekek számától, a leendő lakás nagyságától és az energiahatékonyságtól. A kamattámogatás minden esetben legfeljebb öt évre jár, és vécé is kell hozzá.
Mivel kiderült, a kedvezményes végtörlesztésről szóló törvény nem teszi lehetővé, hogy a devizahitelesek kiszálljanak az adósságukból, a parlament módosítani fogja a szabályt. Rogán Antal javaslata orvosolná a törvénynek azt a hiányosságát is, ami miatt az építési hitelt felvettek közül volt, aki nem felelt meg a végtörlesztési szabályoknak.
Eközben egyre kiterjedtebbé válik a végtörlesztés miatt beinduló forinthitelezési verseny. A takarékpénztárak kezdték, de a héten az első nagybank is beszállt a küzdelembe.
Magánposták jönnek |
Kiderült, hogy a 2013-tól teljesen liberalizált piacon működni kénytelen Magyar Posta új vezetése vállalkozásokba adná a vidéki kisposták java részét, és azt a modellt "postásítaná", amit a Mol a benzinkúthálózatában meghonosított. Erre a Geszti László vezérigazgatóval készült interjúban derült fény: többek közt azt mondta a cégvezető, hogy a telekompiacra csak cégtársként szállnának be, a piac dönt majd a sárgacsekk jövőjéről és a Posta paradigmaváltását az előző vezetés készítette elő. |
Dúl a jegybankháború
Simornak a héten ismét nekiment Járai Zsigmond, az MNB felügyelőbizottságának elnöke. A történet ugyanaz, mint korábban: Járai szerint komoly gondok vannak a jegybank gazdálkodásában és tanácsadói szerződéseiben, illetve az MNB-s fizetések is túl magasak. Simor viszont elmondta, hogy a jegybank jelentős megtakarításokat ért el, és a béreket is csökkenti folyamatosan. A hvg.hu információi szerint Járai forgatókönyvét másolva az Állami Számvevőszék is hamarosan beszáll a jegybank és Simor elleni hadjáratba az MNB tavalyi gazdálkodásáról készülő jelentésben. A számvevőszéki vizsgálat még nem zárult le, és az ÁSZ visszautasította, hogy Simor lejáratására készülne.
Az ugyanakkor nyilvánvaló, hogy a jegybank elleni háború egyre intenzívebb: a monetáris tanács fideszes parlamenti többséggel megválasztott külső tagjai az MNB költségvetéssel kapcsolatos kommunikációját vennék kontroll alá, és Budai Gyula is megrohamozta a jegybankot, de csúnyán visszapattant.
Energiastratégia, gyakorlati kérdőjelekkel |
Pénteken megjelent a Magyar Közlönyben a korábban a parlamentben jóváhagyott Nemzeti Energiastratégia. A több mint 60 oldalas dokumentum deklaráltan, 2030-ig kijelöli az utat a magyarországi energetika számára, távlatosan 2050-ig mutat előre. Az energiastratégia kiemelten kezeli az erőműpark korszerűsítési igényét, az atomenergia, a meglévő szénkapacitások jobb kihasználása és a megújuló energiával termelők nagyobb részaránya elérésének kérdését, illetőleg a lakossági és a közlekedési területen szükséges energiahatékonyság-növelést is. Közben a szeles zöldek és a távhőszolgáltatók is elégedetlenségüknek adtak hangot amiatt, hogy a konkrét ágazati kérdésekben tétovaság és a problémák megoldatlansága a jellemző. |
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.