Várhatóan "markánsan feszesebbé" válik jövőre a magyar költségvetési politika, miután a kormány jelentős lépéseket tett a strukturális hiány csökkentésére, a növekedési kilátások miatt azonban nehéz lesz teljesíteni a 2012-re kitűzött hivatalos hiánycélt további intézkedések nélkül – vélték pénteki helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének közgazdászai biztatónak nevezték azokat a legutóbbi bevételnövelő intézkedéseket, köztük a "váratlan" áfaemelést, amelyet a kormány a "meredeken gyengülő" növekedési kilátásokra válaszul tett.
A ház azonban közölte, hogy 2012-re szóló saját növekedési prognózisa borúlátóbb a kormányénál, ezért a JP Morgan elemzői nehéznek tartják a jövő évi hiánycél teljesítését, ha a magyar kormány nem tesz újabb konszolidációs lépéseket.
A pénteki elemzéshez fűzött táblázatos kimutatás szerint a cég a hivatalos 1,5 százalékos előrejelzéssel szemben 0,5 százalékos GDP-növekedést vár jövőre a magyar gazdaságban, és a 2,5 százalékos hiánycél helyett 3,2 százalékos GDP-arányos államháztartási deficittel számol. A ház londoni elemzői közölték, hogy a hivatalos célnál pesszimistább hiány-előrejelzésüket jórészt a kormányénál borúlátóbb gazdasági növekedési várakozásuk indokolja.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci közgazdászai minap ismertetett, frissített térségi előrejelzésükben közölték: most már "enyhe" recessziót jósolnak az euróövezetben, és várakozásuk szerint a valutaunió gazdasági teljesítményének visszaesése még idén elkezdődik.
Ennek alapján a GS londoni szakértői a magyar gazdaság idei növekedési ütemére adott prognózisukat az eddigi 1,9 százalékról 1,2 százalékra gyengítették, a 2012 egészére szóló magyar GDP-bővülési becslésüket pedig megfelezték: a korábbi előrejelzésükben szereplő 2,2 százalék helyett most már csak 1,1 százalékos növekedést várnak.
Pénteki londoni elemzésükben a JP Morgan felzárkózó térségi közgazdászai azt jósolták, hogy a GDP-arányos magyar államadósság-ráta "még bizonyos költségvetési csúszás esetén is" 7 százalékponttal 73 százalékra csökken a jövő év végéig a tavalyi 80 százalékról, amelyen a cég szerint az adósságráta tetőzött.
A ház londoni szakértői közölték, hogy az általuk lefuttatott adósságmodell alapján "túl ambiciózusnak" tartják a kormány 2015-re kitűzött 64 százalékos GDP-arányos adósságráta-célját, mivel modellszámításaik alapján ehhez évente 5 százalék körüli gazdasági növekedés kellene a 2013-2015-ös időszakban.
A JP Morgan saját alapeseti forgatókönyve azzal számol, hogy a magyar államadósság-ráta 2016-ban 70 százalék lesz, és 2020-ig 67 százalékra csökken tovább.
A cég kidolgozott egy borúlátó forgatókönyvet is, amelyben az szerepel, hogy az elsődleges államháztartási egyenleg nem javul tovább 2012 után, és az államadósság-ráta 73 százalékon stabilizálódik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.