Keserű éve van a makói ízgyár építőjének
A világ vezető illatanyag-, aroma- és élelmiszerízesítő-gyártója, a magyarországi érdekeltséggel is rendelkező svájci Givaudan 9,5 százalékos bevételcsökkenést szenvedett el folyó üzleti éve első kilenc hónapjában, így az árfolyamhatásokat figyelembe véve 2,97 milliárd svájci frank bevétellel kellett megelégednie.
A Givaudan egyúttal megerősítette újonnan kidolgozott öt évre szóló üzleti tervét, amelyet először tavaly ismertetett. A cél évi 4,5-5,5 százalékos organikus növekedés, 2-3 százalékos piacbővülés mellett.
A cég 120 millió frank adózott eredményt ért el az első félévben, 40 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbi 200 milliónál. A bevétel 2,005 milliárd frank volt, 8,8 százalékkal kevesebb a tavalyi első félévi 2,199 milliárdnál.
A bevételnek több mint 40 százalékát már most a felzárkózó piacok adják, ezek arányát öt éven belül 50 százalékra kívánják emelni. A Givaudané a világpiac körülbelül ötöde, világszerte 86 üzemben 8600 embert foglalkoztat.
Magyarországon a makói ipari parkban tavasszal kezdődött 170 millió svájci frankos beruházással a Givaudan új üzemének építése. A munka 2012 elején fejeződik be, a próbaüzem a jövő év második negyedévében kezdődik. Az új gyár előreláthatólag 2013-ban éri el teljes kapacitását, munkalehetőséget kínálva háromszáz embernek. A makói üzem allergénmentes étkezési ízesítőkeverékeket, fűszerkeverékeket és porlasztva szárított ízesítőket gyárt majd, elsősorban sós csomagolt élelmiszerekhez. Az üzemnek központi helyet szánnak a gyorsan növekvő kelet-európai piac ellátásában.
A makói beruházás a cég következő öt évre szóló növekedési stratégiájának része, ennek keretében a társaság a takarékosság jegyében racionalizálja aromaanyag-gyártó tevékenységét Nagy-Britanniában és Svájcban.
A Givaudan tavaly 71 százalékkal növelte profitját, 340 millió svájci frankra. Bevétele 7,1 százalékkal 4,24 milliárd frankra nőtt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.