Oroszország figyeli, mi történik a Gazprommal külföldön
Az orosz kormány figyelemmel kíséri, mi történik a Gazprommal külföldön – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz kormányfő hétfőn, amikor Alekszej Miller, az orosz monopólium vezérigazgatója jelentést tett neki a helyzetről. Miller beismerte, hogy a Gazprom számára a múlt heti vizsgálatok kellemetlen meglepetést okoztak, és hangsúlyozta, hogy a Gazprom akár bírósági úton is kész megvédeni jogait.
A Novo Ogarjovóban, Putyijn rezidenciáján tartott találkozón Miller azt is jelentette, hogy az Északi Áramlat gázvezetéken november 8-án indul meg a gáz Németországba. A második csővezetékből már 700 kilométernyit leraktak, és egy további cső lefektetését is fontolgatják, míg a Magyarországon is áthaladó Déli Áramlaton 2015 decemberében szándékoznak megkezdeni a szállításokat Európába.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy "együtt kell működni a hatóságokkal azokban az országokban, ahol a Gazprom tevékenykedik, nyitottnak kell lenni, és segíteni kell a hivatalos szerveknek, objektív és teljes körű információt kell rendelkezésükre bocsátani. Putyin egyben kérte, hogy Miller továbbra is tájékoztassa a fejleményekről azzal kapcsolatban, hogy az Európai Bizottság kezdeményezésére a múlt héten tíz országban végeztek vizsgálatokat a Gazprom partnereinél és leányvállalatainál, egyelőre nem ismert okból.
Putyin a találkozón elmondta, hogy az év első kilenc hónapjában az országban a gázfelhasználás már felülmúlta a válság előtti időszakot, ez azt jelzi, hogy a gazdaság gyorsul.
A miniszterelnök egyben megbízta a Gazpromot, hogy terjesszen elő részletes javaslatokat a Japánnal, Kínával és Dél-Koreával való együttműködésre vonatkozóan. Japánba Oroszország már szállít cseppfolyósított gázt, Kínával évek óta folynak a tárgyalások, de az ár kérdésében még nem született megállapodás, bár a múlt héten az orosz fél némi közeledésről számolt be. Dél-Koreával kapcsolatban pedig nemrég merült fel egy Észak-Koreán átmenő gázvezeték építésének lehetősége, amely nemcsak Dél-Koreát juttatná gázhoz, hanem Észak-Koreának is bevételeket jelentene.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.