Napi: nincs megegyezés a munkaadók minimálbéres kompenzálásáról
A minimálbér vállalkozók számára történő kompenzációja nem egyszerűen költségvetési, hanem társadalmi kérdés - mondta Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára a Napi Gazdaságnak.
A lap értesülései szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium a héten két egyeztetést is tartott arról, hogy elképzeléseik szerint hogyan kompenzálná az állam az adójóváírás teljes és a félszuperbruttó kétütemű kivezetése miatt elvárt minimálbér-emelés hatásait a munkaadóknál. Megegyezés azonban nem született.
A lap pénteki számában a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára jelezte: a kompenzáció azért társadalmi kérdés, mert az üzleti szférától várja a kormány, hogy az adórendszernek ezt az anomáliáját teljes mértékben vagy nagyobbrészt saját zsebből kezelje.
Dávid Ferenc szerint a munkaadók csak akkor képesek fizetni a 92 ezer forintos minimálbért és a 108 ezer forintos garantált bérminimumot, ha ezt az emelést és a kapcsolódó plusz járulékterheket kompenzálja az állam.
Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke az egyeztetésekről azt mondta: azokon is nem születhetett megegyezés a minimálbérről, mert nem volt olyan javaslat, hogy tárgyalni lehessen arról. Az NGFM eleve adott kiindulási pontnak vette az öt százalékos béremelést a munkaadók részéről – tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.