A Bankszövetség volt elnöke szerint az állam minden felelősséget a bankokra tol, így a külföldi tulajdonú pénzintézetek két és fél évnyi vegetációra rendezkedtek be, a tőkéjüket más országokba viszik. Felcsuti Péterrel a Hetek közölt interjút.
Ha egy ország bajba kerül, általában a bankok válnak bűnbakká, így nem meglepő, hogy most – amikor az országot gazdasági problémák sújtják – a politika megpróbálja a pénzintézeti szektorra terhelni a felelősséget – mondta a Heteknek Felcsuti Péter.
A Bankszövetség korábbi elnöke Orbán Viktor Metropolnak adott interjújára reagált, amiben a miniszterelnök azt fejtegette: a kormány lezárja a "bankárkorszakot", és véget vet annak, hogy "minden veszteséget az emberek viselnek, akik közül egyébként egymilliót becsaptak". Orbán szerint Európát és Magyarországot a "bankárkorszak" tette tönkre: az, hogy az elmúlt 15-20 évben elhitették az emberekkel, hogy következmények nélkül lehet eladósodni.
A Bankszövetség korábbi elnöke azt nem tagadja, hogy a devizahitelezésben kialakult tömeges problémákért a kereskedelmi bankok is felelősek, de semmiképp nem kizárólag. Ráadásul Felcsuti szerint nem igaz az az orbáni állítás sem, miszerint a kereskedelmi bankok már jó ideje vonják ki pénzforrásaikat és profitjukat az országból. A volt szövetségi elnök szerint ami a forrásokat illeti, a kereskedelmi bankok az elmúlt tíz-tizenöt évben folyamatosan hozták a pénzt Magyarországra.
Felcsuti úgy véli, hogy a teljes bankszakma véleményét közvetíti, amikor azt állítja, hogy a kialakult helyzetért mind a három szereplő, a bank, az ügyfél és az állam is elmarasztalható erkölcsi értelemben. Ám a kormány a végtörlesztésről szóló rendelettel egyértelműen a bankokra tolja át a teljes anyagi felelősséget.
Így Felcsuti szerint, bár a kereskedelmi bankok itt maradnak Magyarországon, kijelentették, hogy csak azért teszik ezt, hogy kibekkeljék az Orbán-korszakot. Anyabankjaik csak a működőképesség megőrzéséhez szükséges pénzt biztosítják számukra, működő tőkéjüket más országokba viszik, ami a magyarországi hitelezés drasztikus csökkenését fogja jelenteni, pedig a jelenlegi vállalati hitelek 60-70 százalékát külföldi bankok biztosították.
A teljes interjú a Hetek pénteken megjelenő számában olvasható.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.