Gazdaság MTI / hvg.hu 2011. szeptember. 29. 08:25

Világgazdaság: recesszió jön Magyarországon

Negyedik hónapja zsugorodik a magyar gazdaság, s mivel a kilátások sem biztatóak, immár nem kérdés, hogy jön a recesszió – írja csütörtöki számában a Világgazdaság.

Három negatív hónapot követően, ismét csökkent a Világgazdaság által felállított mutató, a gyorsulási irányadó (GYIA). A hat makrogazdasági index felhasználásával, a GDP változását előre jelezni képes mutató szeptemberben 0,42 százalékkal maradt az el az előző havi szinttől és már éves összevetésben sem mutat emelkedést.

Mivel a harmadik negyedév utolsó hónapjáról van szó, és már a második negyedévben is nulla növekedést mutatott a KSH bruttó hazai termék (GDP) statisztikája, ezért – definíció szerint is – a gazdaság a recesszió állapotába süllyedt – közölte elemzését a gazdasági napilap. A jövő évi GDP-vel kapcsolatban az elemzők szintén csökkenéssel számolnak, és mivel a kormány továbbra is a 1,5 százalékos növekedésre épít, ez feszültségekhez vezet a bevételi számokban.

A belső kereslet növekedésére pozitívan hathat a reálhozamok kifizetésének befejődése, ám a kedvezményes végtörlesztési lehetőség miatt sokan a megtakarításukat is felélhetik, ezzel pedig a fogyasztásuk is csökkenhet.

A Világgazdaság előrejelzésével egybecseng az elemzők jóslata is, a lap által megkérdezett Török Zoltán, a Raiiffeisen Bank vezető elemzője például szintén recesszióval számol már az idei év második felére is. Szerinte nem lesz ugyan nagyon mély a válság, de a stagnálásnál azért rosszabb lesz a helyzet. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint pedig ugyan akár néhány tizedes pluszban is lehet a bővülés, egyre nagyobb a bizonytalanság a gazdaságban.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.