VG: feléledhet az újrabefektetési program
Ősszel tervezi útjára indítani a külföldi tőke újrabefektetési programot a Nemzeti Külgazdasági Hivatal – írja a Világgazdaság szerdai száma.
A program célja, hogy felmérjék a Magyarországon letelepedett nagyvállalatok újrabefektetési szándékát, és növeljék a külföldi működőtőke-beruházásokat – vagyis a Magyarországon működő külföldi cégek itt megtermelt nyereségét ismét Magyarországon fektessék be – írja a VG.
A lapban közölt táblázat szerint 2000 óta a Magyarországra áramló külföldi működőtőke összegének újrabefektetett hányada igen hullámzó. A legkisebb hányadot 2009-ben mérték, 11 százalék, a legnagyobbat 2003-ban, 95 százalék. A múlt évben beérkező 1,2 milliárd euró működőtőke 49 százalékát fektették be újra a cégek.
Az Nemzetgazdasági Minisztérium a lap szerint felhívja a figyelmet, hogy 2004 óta a külföldi befektetők a Magyarországon megtermelt nyereségük korábbinál nagyobb részét utalják külföldre osztalékként, és így a korábbi magas újrabefektetési hányad fokozatosan csökkent.
Megfigyelhető az a tendencia, hogy egyre több hazánkban letelepedett vállalat dönt a meglévő beruházások bővítése mellett – összegezték tapasztalataikat a HITA-nál. Erre a szándékra kívánnak ráerősíteni azzal, hogy megkeresik a stratégiai nagyvállalatokat, felmérik igényeiket, és személyre szabottan adnak tanácsot részükre az újrabefektetési, bővítési lehetőségekkel kapcsolatban.
Első lépésként ágazatonként beazonosítják a megszólítandó vállalatokat, ezután kezdeményezik a kapcsolatfelvételt a vállalat vezetőivel, akiknél fejlesztési elképzeléseikről igyekeznek tájékozódni. Ezt követően az adott vállalat igényeinek megfelelően tájékoztatást küldenek részükre a fejlesztési és bővítési lehetőségeikről, olyanokról például, mint hogy milyen a meglévő terület bővíthetősége, illetve milyen új területet tudnának ajánlani az adott vállalat számára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.