2011. szeptember. 27. 18:35 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 27. 20:53 Gazdaság

Sokba kerülhet a moszkvai "költségvetési héja" leváltása

Alekszej Kudrin menesztése a pénzügyminiszteri tisztségből jó eséllyel az orosz költségvetési politika fellazításához vezet – vélekedtek londoni piaci elemzők keddi értékeléseikben.

Dmitrij Medvegyev orosz államfő előző nap mentette fel tisztségéből a vele a jövőbeni oroszországi hatalmi váltás tervei ügyében összekülönbözött Kudrint.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői keddi kommentárjukban "érdekesnek" nevezték, hogy Vlagyimir Putyin jelenlegi orosz miniszterelnök támogatta Kudrin menesztését, "feláldozva" ezzel régi szövetségesét, és egyben az orosz kormány "talán leginkább megbecsült tagját". Egy ilyen "nehézsúlyú költségvetési héja" elvesztésével a pénzügyminisztérium valószínűleg kevésbé lesz képes megvédeni a költségvetést a további fellazítástól, különös tekintettel a közelgő elnökválasztásra – jósolták a JP Morgan londoni elemzői.

A ház szerint Kudrin személyében az orosz kormány az egyik legliberálisabb, leginkább reformorientált tagját is elvesztette, és ez a választások utáni reformok "már most sem szívderítő" kilátásait még bizonytalanabbá teszi. A JP Morgan elemzői szerint "komoly meglepetés lenne", ha visszatérne a Putyin első elnöki periódusára jellemző dinamizmus. Ezért a cég nem vár változást az orosz gazdaság 3-4 százalékos hosszú távú gazdasági növekedési potenciáljában.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői keddi helyzetértékelésükben azt emelték ki, hogy Kudrin menesztésének jelentőségét nem csupán a távozó pénzügyminiszter szakértelme és tapasztaltsága adja, hanem politikai súlya is. Kudrin "nemet tudott mondani a költekező minisztereknek olyan esetekben is, amikor ezt bárki más politikailag nehezen tudta volna megtenni" – fogalmaztak a GS londoni elemzői. A ház szerint ezért nehéz elképzelni olyan lehetséges utódot, aki rendelkezik ugyanezekkel a képességekkel.

A Goldman Sachs citybeli szakértői szerint ráadásul egyértelműen elképzelhető, hogy nem Kudrin az egyetlen olyan régi kabinettag, aki kimarad a következő kormány névsorából, és ilyen súlyú politikai változás "még átlátható politikai rendszerekben is" destabilizáló hatást gyakorolna.

Más nagy londoni házak szakértői már előző nap, az orosz pénzügyminiszter menesztésének bejelentése után is borús értékeléseket adtak a fejleményről. A Capital Economics – az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-befektetési elemző és tanácsadó csoport – felzárkózó térségi főközgazdásza, Neil Shearing kommentárjában úgy fogalmazott: "nehéz elképzelni, hogy Kudrin távozása miként lehetne bármi más, mint negatív piaci esemény". Shearing szerint ezután további kétségek merülnek fel az orosz gazdaságpolitika jövőbeni irányával kapcsolatban.

A Capital Economics vezető londoni elemzője szerint az a tény, hogy Kudrin és  Medvegyev eredeti nézeteltérése részben az orosz elnök kiadásnövelő kezdeményezéseiből eredt – amelyeket Kudrin ellenzett –, azzal a kockázattal jár, hogy a piaci figyelem ezek után Oroszország törékeny költségvetési helyzetére irányul. Shearing szerint a távlati kilátásokat tekintve az oroszországi politikai reformok – és így az égetően szükséges gazdasági reformok – esélyei egyre halványabbak.

Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni globális feltörekvő térségi kutatási részlegének vezetője előző napi kommentárjában szintén azt emelte ki, hogy Medvegyev a kiadásnövelést erőltette, főleg a hadsereg javára, ám Kudrin azzal az érvvel utasította ezt el, hogy ezzel még inkább gyengülne a költségvetés hosszabb távú fenntarthatósága.

Az elemző szerint "a putyini Oroszországgal kapcsolatos tapasztalatok" azt sugallják, hogy a legtöbb politikai fejlemény "erősen kézben van tartva", ám Kudrin távozására ez most valószínűleg nem érvényes. Tekintettel ugyanis az "akut globális piaci nehézségekre" és Oroszország saját sebezhetőségeire – amelyeket tükröz a folyamatos tőkekivonás, a rubelre nehezedő, lefelé ható nyomás, valamint az orosz gazdaság túlzott függősége az olajtól és más nyersanyagoktól –, nehéz elképzelni, hogy az orosz kormány el akarta volna veszíteni legmegbízhatóbb és legtehetségesebb gazdaságirányítóját.

Ash szerint "ez az egész nagyon nem Putyin-szerű, inkább egyfajta öngólnak tűnik", és a piac ezután attól fog tartani, hogy búcsút lehet mondani a viszonylag megfontolt eddigi költségvetési politikának, amelynek Kudrin volt a letéteményese.

A keddi kormányülésen Putyin bejelentette, hogy Anton Sziluanov, a tárca eddigi miniszterhelyettese lett a megbízott pénzügyminiszter Alekszej Kudrin hétfői leváltása után. Azt is közölte, hogy a pénzügyminiszter és egyben miniszterelnök-helyettes Kudrin helyett a továbbiakban Igor Suvalov miniszterelnök-helyettes látja el a gazdasági tárcák felügyeletét. Putyin nem mulasztotta el közölni, hogy mindkét intézkedést egyeztette Dmitrij Medvegyev elnökkel.

Alekszej Kudrin Putyin és Medvegyev szombaton bejelentett helycseréjének első áldozata, de ezt saját óvatlan kijelentéseinek köszönheti. Amikor ugyanis kiderült, hogy Putyin indul elnökjelöltként, s az elnökválasztás után Medvegyev kormányfő lesz, Kudrin kijelentette: a költségvetési politikával kapcsolatban Medvegyevvel fennálló nézeteltérései miatt aligha dolgozhat majd kormányában. Az elnök erre hétfőn élesen bírálta egy nyilvános tanácskozáson, majd leváltotta.

zöldhasú
Hirdetés