2011. szeptember. 20. 17:32 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 20. 17:28 Gazdaság

A hollandoknak is takarékoskodniuk kell jövőre

A nemzetközi gazdasági válság miatt nehéz évre számít Hollandiában a kormány és a királynő. Megítélésük szerint a jövőre életbe lépő takarékossági intézkedések az ország minden egyes állampolgárát érintik.

Beatrix királynő a hagyományoknak megfelelően a holland parlament házai előtt olvasta fel kedden Hágában a trónbeszédét, amelyet a kormány fogalmazott meg.

A beszéd egyúttal a költségvetés tervezetének ismertetésére is szolgált: a kormány egyszázalékos gazdasági növekedéssel és a bruttó össztermékhez mért 3 százalékos uniós korlátot súroló államháztartási hiánnyal számol.

Ez az első költségvetés, amelyet teljes egészében az új kabinet, Mark Rutte jobboldali liberális miniszterelnök kisebbségi kormánya készített. A koalíciót alkotó liberális és kereszténydemokrata pártok kívülről a szélsőjobboldali Szabadságpárt támogatására szorulnak, így a pénzügyi program összeállításakor a Geert Wilders vezette erő elvárásait is figyelembe kellett venniük.

Beatrix királynő hangoztatta, hogy a 18 milliárd eurós megtakarítási program miatt országosan a vásárlóerő csökkenésére kell számítani. A háztartások vásárlóereje jövőre átlagosan egy százalékkal lesz kevesebb az ideinél - derül ki a tervekből.

A költségvetési számok a trónbeszéd idejére már nem számítottak meglepetésnek, miután múlt héten egy számítógépes tévedés miatt véletlenül kiszivárogtak azok.

A királynő mozgásához idén ismét a szokványosnál komolyabb rendőri őrizetet biztosítottak. Tavaly ugyanis Beatrixet a parlamenthez menet incidens érte: "aranyhintójához" egy, a gazdasági helyzettel elégedetlen férfi gyertyatartót vágott. Egy évvel korábban pedig, a királynő április végi hagyományos ünnepén Apeldoornban egy autós hajtott a királyi családot szállító jármű felé, és halálra gázolt hét ünneplőt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.