Jöhet a speciális bankadó Szlovákiában
Támogatják a speciális bankadó bevezetését a szlovákiai jobbközép kormánykoalíció pártjai. Ez derült ki azokból a nyilatkozatokból, amelyekkel Ivan Miklos pénzügyminiszter javaslatára reagáltak. A javaslatot szerdán tárgyalja a szlovák kormány.
Ivan Miklos javaslata szerint jövő évtől kezdve Szlovákiában speciális, 0,2 százalékos adót vetnének ki a kereskedelmi bankok passzívumaira. A pénzügyi tárca számításai szerint a kereskedelmi bankok ezzel a lépéssel elveszítik adózás előtti nyereségük majdnem nyolc százalékát, az állam nyeresége pedig 50 millió euró körül alakulna.
A négy koalíciós párt közül leginkább a liberális Szabadság és Szolidaritás az, amelyik ellenzi az adóterhek növelését. A párt a javaslatot azonban nem látja új adófajtának, hanem a bankbetétek biztosítása kiszélesítésének.
"Szlovákiában eddig csak a fizikai személyek betétei voltak biztosítva, most ez ki lesz terjesztve a jogi személyekre is" - jelentette ki Jozef Kollár, a liberálisok frakcióvezetője. Felhívta a figyelmet arra, hogy ez a pénz nem kerül be a költségvetésbe, hanem egy speciális számlára megy, és csak a szlovák bankszektor esetleges válsághelyzeteinek megoldására lehet majd felhasználni. "Egy ilyen intézkedéssel a pártnak nincs gondja" - húzta alá Kollár, aki egyben a parlament pénzügyi bizottságának az elnöke is. Hozzátette: hasonlóan áll hozzá a Szabadság és Szolidaritás a dohánytermékek adójának tervezett emeléséhez is.
"A Híd támogatni fogja a bankadót és a dohánytermékekre kirótt adót is" - közölte Ivan Svejna, a magyar-szlovák párt gazdasági alelnöke. A párt országos közgyűlése már szeptember elején Kassán igent mondott mindkét adóra.
A Kereszténydemokrata Mozgalom kedvező álláspontját Ján Figel pártelnök a hétvégén erősítette meg.
A dohányáruk jövedéki adóját eredetileg 2013 márciusában tervezte emelni a szlovák kormány. Az új döntés szerint azonban ezt már 2012 februárjában megteszik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.