Jövőre terjesztené be a parlament elé Rogán Antal azt a javaslatot, amely szerint a pozitív adóslistán szereplők kapjanak kedvezményt a bankoktól. A parlament gazdasági bizottsága általános vitára alkalmasnak találta a végtörlesztéses javaslatot, amelyről várhatóan még ma szavaz a parlament.
A devizahitelt felvevők többségét becsapták, nem tájékoztatták megfelelően őket arról, hogy a kockázatok egyedül őket terhelik, ezért van szükség az újabb segítségre – ezzel indokolta Rogán Antal végtörlesztéses javaslatát az Országgyűlés gazdasági bizottsága előtt hétfő délelőtt. A törvénytervezetről egyébként még ma megtartja a zárószavazást a parlament, miután a gazdasági bizottság 22 igen és 4 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak találta a tervezetet.
Rogán Antal az ülésen azt mondta, két lehetőség állt előttük, vagy az, hogy a válság előtt felvett hitelekre terjesztik ki a törvénytervezetet, vagy hogy konkrét árfolyamot határoznak meg. Azért döntöttek utóbbi mellett, mert a válság után az euró és a svájci frank árfolyama különvált, így nehezebb lett volna meghatározni a fix árfolyamos végtörlesztők körét.
Az érintett hitelesekről egyébként éles vita alakult ki a pártok között, a fideszes elnök szerint ugyanis például a frankhitelesek 15-50 százaléka élhet a lehetőséggel. Rogán mindezt arra alapozta, hogy az adósok 86 százaléka 10 millió forint alatti összeget vett fel.
Volner János jobbikos képviselő szerint viszont legfeljebb 100 ezer hiteles élhet a javaslattal, és csakis a magas jövedelműek.
Az ülésen Rogán bejelentette, hogy jövőre beterjeszti azt a törvényjavaslatot, amely szerint akik felkerülnek a pozitív adóslistára, azok kapjanak a bankuktól kedvezményt.
A fideszes elnök elmondta azt is, hogy azért nem terjesztették be a 3 százalékos THM-plafonról szóló javaslatot, mert Navrcsics Tibor miniszter levélben kereste meg, hogy vizsgálják meg, a rendelkezés milyen hatással van a hitelezésre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.