Stratégiát vált a Mol cseh partnere
A külföldi terjeszkedés helyett a jövőben a belső energiaellátásra, illetve az atomenergiára kell koncentrálnia a Mol csehországi partnerének, a CEZ villamosműveknek - derül ki abból az interjúból, amit a cseh miniszterelnökkel készített a Mlada Fronta Dnes című lap.
Martin Romannak, a CEZ most távozó vezérének köszönhető, hogy a külföldi terjeszkedés révén a CEZ Európa öt legnagyobb energiaszolgáltatójának egyikévé nőtte ki magát, de a vállalatnak most már Csehország energiaellátásának biztonságára kell összpontosítania - mondta Petr Necas kormányfő az interjúban.
A temelíni atomerőműben jelenleg két 1000 megawattos blokk üzemel, a két új reaktort egyenként 1000 megawatt beépített teljesítménnyel - 2020-ig kellett volna felépíteni és működésbe helyezni. Az illetékes cseh szervek azonban úgy döntöttek, hogy az időpontot öt évvel elhalasztják, egyebek mellett a kereslet pangása miatt.
A CEZ 2007 óta a Mol stratégiai partnere. A közös erőműépítésekre szóló stratégiai együttműködés keretében a CEZ 7 százaléknyi "A" sorozatú Mol törzsrészvényt vásárolt a Moltól. A napokban startolt a Mol százhalombattai finomítójának Ercsihez tartozó területén a társaság és a CEZ gázüzemű, kombinált ciklusú erőműberuházásának előkészítése. A tervek szerint 840-869 megawattnyi kapacitású áramtermelő egységet építenek 630-760 millió forintból. Az üzembe helyezés 2013 második felére, a kereskedelmi üzem megindítása 2014. április 30-ra várható.
Csehországon és Magyarországon kívül a CEZ-nek Hollandiában, Németországban, Szlovákiában, Albániában, Bulgáriában, Romániában, Lengyelországban, Boszniában, Szerbiában és Törökországban vannak érdekeltségei.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.