2011. szeptember. 15. 19:06 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 15. 19:43 Gazdaság

Megfenyegette az EU a Gazpromot a Kommerszant szerint

Az Európai Unió érdekeit sértőnek minősítette a Magyarországon is áthaladó Déli Áramlat gázvezetéket Günther Oettinger, az EU energiaügyi biztosa, és egyenesen megfenyegette az orosz Gazpromot, hogy problémák lesznek a szerződésekkel, amennyiben a Déli Áramlat zavarni fogja a vetélytárs európai Nabucco vezetéket - írta csütörtökön a Kommerszant című orosz gazdasági lap.

Az EU Bizottságának lesz módja arra, hogy problémákat okozzon, hiszen kulcspartnerré válik Európa minden gázzal kapcsolatos tárgyalásában - mondta a lap szerint a biztos.

A Kommerszant emlékeztetett rá, hogy a szocsi befektetési fórumon pénteken szándékozik aláírni a Gazprom a Déli Áramlat részvényeseivel - az olasz ENI-vel, a német Wintershallal és a francia EDF-fel - a Déli Áramlatról a jogilag kötelező érvényű megállapodást, amely részletezi, hogy melyik partnernek milyen része van benne, milyen jogokkal és kötelességekkel bír, és milyen feltételek mellett távozhat a projektből. Eddig csupán memorandumok születtek, de a mostani megállapodás már tartalmazza a "projekt megvalósításának garanciáját".

A kulcsfontosságú dokumentum aláírása előtt a Gazprom monopolizmusa ellen régen küzdő európai hatóságok, amelyek a Déli Áramlattal konkuráló Nabucco vezeték megépítésén fáradoznak, "példátlan nyomást kezdtek gyakorolni" az orosz projekt résztvevőire - írta a lap.

Szerdán napvilágot látott hírek szerint Oettinger a múlt héten Kölnben úgy értékelte, hogy ez az "oroszok kísérlete a Déli Folyosó projekt megakadályozására", hogy ne lehessen Oroszország elkerülésével gázt szállítani Európába Türkmenisztánból, a Kaszpi-tengeren át Azerbajdzsánba és tovább Törökországba, a Kaszpi-tenger menti vezeték - amelynek építéséről még nincs döntés - és a Nabucco útján.

A Kommerszant szerint Oettinger figyelmeztette Oroszországot: ha tényleg azt hiszi, hogy a Déli Áramlat, vagy az Ashabadra és Bakura gyakorolt bármiféle politikai nyomás rábírhatja Európát, hogy letegyen a Kaszpi-tenger menti és a Nabucco gázvezeték megépítéséről, "akkor kevésbé fogok bízni a hosszú távú szerződésekben, és abban, hogy a gáz nem politikai eszköz".

"Az oroszoknak jobban járnak, ha Európa 600 milliárd köbméteres piacán 30 százalékos részük van, mintha 400 milliárd köbméterből 40 százalék a részük" - mondta az uniós biztos. Ezzel a Kommerszant szerint az orosz fél tudtára adta, hogy Európa csak akkor kész növelni az oroszországi gázvásárlásait, ha csökken a Gazprom része az európai energiapiacon és ezzel Európa függősége az orosz energiahordozóktól. Ez pedig a Kaszpi-tenger menti gázvezeték nélkül nem megvalósítható.

"Ezúttal Oettinger megengedte magának azt, amit Európa még soha: nyíltan nyomást gyakorolt nem csupán a Gazpromra, hanem a konszern Déli Áramlatban résztvevő európai partnereire", és kétkedésének adott hangot a terv megvalósulásával kapcsolatban.

Az orosz energetikai minisztériumban ezzel kapcsolatban mindössze annyit mondtak, hogy Oroszország ősszel szándékozik konferenciát rendezni a Kaszpi-tenger menti országok részvételével a Kaszpi-tenger jogi státusáról, amelytől függ az ottani gázvezeték terve. Szergej Smatko energetikai miniszter még kedden kijelentette: a Kaszpi-tenger jogi státusa kizárólag az ottani államok ügye, és az EU Bizottságának nincs hozzá köze. Ám a tervezett konferencián jelen lesznek az európai partnerek is, vagyis az álláspont változik.

Mihail Krutyihin, a Rusnenergy vezetője úgy vélte, Oroszország értésére adták, hogy a Kaszpi-tenger menti vezeték mindenképpen megépül, és ettől kezdve az orosz fél dolga, hogy megépíti-e a Déli Áramlatot. "Mindez egyelőre csak szóbeli vita, de fennmarad a veszély, hogy a projektet befagyasztják, vagy hogy a vezetéket nem tudják kellően terhelni Európa saját vezeték építésére irányuló eltökélt szándéka miatt. Ugyanakkor a Déli Áramlatról való lemondással fokozódik Oroszország függősége Ukrajnától, ahol a szállítások jelentős része áthalad, és ha ma Moszkva diktálhat Kijevnek, ez éppen ellenkezőleg lesz, ha nem lesz Déli Áramlat" - mondta.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.