Csökkent az életbiztosítóknál kezelt vagyon
Az idei első két negyedévben 0,8-0,8 százalékkal, összesen 26,6 milliárd forinttal csökkent az életbiztosítók által kezelt, körülbelül 1600 milliárd forintos vagyon.
A K&H Biztosító az első félévet jobb aránnyal zárta, az év egészében - az 5 éves lejáratú konstrukciók miatt - viszont az átlagosnál többet veszít - mondta Kuruc Péter, a biztosító élet- és bankbiztosítási üzletágának vezetője kedden Budapesten.
Nem zárható ki, hogy többen az életbiztosításuk felmondásával jutnak majd a végtörlesztéshez szükséges tőkéhez - válaszolta az üzletág vezető arra a kérdésre, hogy a jelzáloghiteleknél a fix deviza árfolyamon, egyösszegű törlesztést lehetővé tevő kormányjavaslat nem csökkenti-e tovább a biztosítók által kezelt vagyont. A tartozástól megszabadulva viszont megtakarítanak, így életbiztosításokat is kötnek - tette hozzá.
Az életbiztosítások törvényszerűsége, hogy válság idején ebbe a megtakarításba is többen teszik a pénzüket, mint előtte, de Magyarországra ez a mostani válságban nem volt igaz - mondta az üzletágvezető.
A K&H Biztosító ügyfelei az elmúlt 12 hónapban a teljes vagyon 10 százalékát vették fel lejárati szolgáltatásként. A kezelt vagyon csökkenése viszont alig volt több mint 3 százalék, mivel jól alakultak az új értékesítések és a lejáró tőkék újrabefektetési aránya is jelentős. Az idei év első félévében a K&H vagyonának csökkenése elmarad a piac csökkenésének mértékétől.
A nem életbiztosításoknál 2008-tól ez év első felének végéig a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás (kgfb) éves állománydíja 138 milliárdról 97 milliárd forintra esett. Ugyanezen időpontok között a casco állománydíj 101 milliárdról 76 milliárdra csökkent, viszont a vagyonbiztosításoké 162 milliárdról 183 milliárd forintra növekedett. Ez utóbbi növekedése sem éri el azonban az inflációval korrigált díjbevételt - mondta Kaszab Attila vezérigazgató-helyettes, aki a biztosító nem életbiztosítási üzletágát vezeti.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.