Orbán terve kicsapta a biztosítékot Ausztriában
Óriási a felháborodás Ausztriában a kötött árfolyamon történő végtörlesztés magyarországi bevezetése miatt, melyet kényszerátváltásként, illetve kisajátításként is emlegetnek. A külföldi bankok közül Magyarországon az osztrák pénzintézetek a leginkább érintettek.
Levélben tiltakozott hétfő délután Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter hivatali kollégájánál a devizahitelek rögzített árfolyamon történő végtörlesztésének lehetővé tétele miatt – írta csütörtök este a bécsi Wirtschaftblatt online kiadása, amely a levélből is idéz. Eszerint "az intézkedés óriási, azonnal jelentkező károkat okozhat a teljes magyar bankrendszerben és veszélyezteti Kelet-Közép-Európa pénzpiaci stabilitását és Európa egészét”.
“A tervezett intézkedéseket határozottan visszautasítjuk, mert a jogbiztonságban akkora törést okoz, amilyenre egyetlen EU-tagállamban sem volt korábban példa” – áll a levélben. Nincs olyan piacgazdaság, ami ezt a gyakorlatot elfogadná, és szembemegy minden elvárással, amit egy beruházó egy működő piacgazdaságban és demokráciában csak megfogalmazhat.”
Amennyiben a törvény megvalósul, ugyanolyan bánásmód illeti meg a külföldi tulajdonú pénzintézeteket, mint a hazaikat – fűzte hozzá a külügyminiszter. Fekter emlékezteti a levél címzettjét, Matolcsy Györgyöt a 2009-es úgynevezett Bécsi Kezdeményezésre, amelyben a külföldi tulajdonú bankok kötelezték magukat, hogy nem vonnak ki tőkét és nem szüntetik meg a leánybankoknak biztosított hitelvonalakat.
Az osztrák külügy is tiltakozik
Az osztrák bankok a magyarországi devizahitelezésben nagyjából 5 milliárd euró hitelértékben érdekeltek. Az Erste-csoport, melynek a második legnagyobb fiókhálózata van Magyarországon, több mint hárommiliárd euró hitelállománnyal rendelkezik, a Raiffeisen Internationalnak 1,6 milliárd euró a magyarországi hitelállománya, az Uni-Credit leánybank Bank Austrianak 765 millió euró. Az Erste és a Raiffeisen részvényárfolyama, részben a magyarországi bejelentés hatására, péntek óta nyomás alatt van.
A végtörlesztési tervezet miatt Ausztria külügyminiszteri szinten is tiltakozott. Az osztrák diplomácia vezetője, Michael Spindelegger egy hétfői külügyminiszteri találkozón Brüsszelben felszólította az Európai Bizottságot, hogy kérje az Európai Bíróság bevatkozását az ügyben. Ugyanezzel a követeléssel fordul majd az osztrák kancellár, Werner Faymann is Orbán Viktorhoz – tudta meg a Der Standard bécsi lap
Az osztrák újságok részletesen beszámolnak a végtörlesztéssel kapcsolatos kormányfői bejelentésről, melyet “kényszerátváltásként" és – név nélküli bankos forrásokat idézve – a legrosszabb időkre emlékeztető "kisajátításként" emlegetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.