EBRD: "jobb is, rosszabb is" lett Kelet-Európa helyzete
"Bizonyos tekintetben jobb, bizonyos tekintetben rosszabb" a közép-kelet-európai térség helyzete a jelenlegi, újabb súlyos piaci stresszhelyzetben, mint a Lehman Brothers amerikai nagybank összeomlása utáni válságidőszakban volt - állapította meg hétfőn Londonban kiadott értékelésében az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Az átalakuló országcsoport finanszírozására két évtizede létrehozott londoni bank szerint "nehéz határozott képet alkotni arról", hogy a térség most kevésbé, vagy még inkább sebezhető, mint a Lehman-válság idején.
Az EBRD főközgazdásza, Erik Berglöf által összeállított helyzetértékelés a javulások közé sorolja a bank tevékenységi területéhez tartozó országok külső fizetési pozíciójában azóta végbement jelentős kiigazításokat, a bankrendszerek feltőkésítését, és azt, hogy jelenleg nincsenek "kipukkadásra váró" árfolyambuborékok.
Romlott a helyzet ugyanakkor abban a tekintetben, hogy most kisebb a költségvetési mozgástér, a nem teljesítő hitelek aránya még mindig magas, és a nemzetközi közösség pénzügyi segítségnyújtási képessége is csökkenhetett, jóllehet az átalakuló gazdaságok mérete csekély a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mozgósítható forrásaihoz mérve - áll az EBRD hétfői elemzésében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.