Megdöbbenéssel fogadta a devizahitelek rögzített árfolyamon történő végtörlesztésére vonatkozó magyarországi javaslatot az osztrák jegybank (OeNB), az intézmény szerint a megoldás jogbizonytalanságot okoz – jelentette hétfőn az APA osztrák hírügynökség. Az osztrák külügyminisztérium szerint akár az Európai Unió Bírósága elé is kerülhet az ügy.
Az OeNB szerint megdöbbentő, hogy "egy uniós tagország olyan helyzetet teremt, amely aligha egyeztethető össze a belső piaci szabályokkal". Az így előálló jogbizonytalanság elriaszthat befektetőket, ami gazdasági károkat okozhat Magyarországon. A osztrák pénzügyminisztérium nem kommentálta a javaslatot, arra hivatkozva, hogy nem ismeri annak pontos tartalmát. A tárca egy szóvivője azonban megjegyezte, hogy amennyiben az ügy befolyásolja a pénzügyi piacok stabilitását, akkor az Európai Bizottság és az európai pénzpiaci felügyelet is foglalkozhat vele.
Az osztrák külügyminisztérium szerint akár az Európai Unió Bírósága elé is kerülhet a devizahitelek rögzített árfolyamon történő végtörlesztésének ügye. Michael Spindelegger külügyminiszter hétfőn Brüsszelben elmondta, hogy tájékoztatta magyar kollégáját az osztrák álláspontról, amely szerint a devizahitelesek gondjainak megoldására kidolgozott elképzelések sértik azokat az alapokat, amelyekre az Európai Unió épül, így azt az elvet is, hogy a magángazdaságban megkötött szerződéseket be kell tartani. Budapest eljárásával "nagyon sok porcelán törne, és európai jogi szempontból ez tarthatatlan" – idézte brüsszeli tudósításában az APA az osztrák külügyminisztert.
A külügyminiszter szerint az osztrák bankok hitelállományában 6 milliárd euró nagyságú a magyar javaslat által érintett rész.
Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője pénteken jelentette be: a Fidesz-KDNP országgyűlési frakciója azt javasolja a kormánynak, tegye lehetővé, hogy a devizahitelesek adósságukat rögzített árfolyamon, egy összegben végtörleszthessék. A javaslat szerint a svájcifrank-alapú hiteleket 180, az eurót 250 forintos árfolyamon végtörleszthetnék az adósok, és a bankoknak kellene viselniük a tranzakció teljes költségét.
Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben megvalósíthatónak minősítette a javaslatot. A jogi helyzetről szólva közölte: a magyar jog lehetőséget teremt arra, hogy az Országgyűlés beavatkozzon a korábban kötött jelzálogszerződésekbe, és törvénnyel módosítsa azokat. Várhatónak nevezte ugyanakkor azt, hogy nemzetközi szervezetek nemzetközi fórumokon "megtámadnak bennünket", miként tették a bank- és a multiadó esetében is. "Kedvezőtlen ítéletek esetén megfelelő válaszintézkedésekkel fogunk reagálni" – jelentette ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.