Gazdaság hvg.hu 2011. augusztus. 25. 14:05

Kánikulai extramilliárdok – fürdenek a pénzben

Egész nyáron úgy tűnt, hogy az időjárás az idén szűkmarkúan méri a meleget. Augusztus végére azonban meggondolta magát, és százéves melegrekordokat döntő kánikulát zúdított ránk. A magyar fürdőipar azóta minden reggel szélesen mosolyog.

Felborult a hosszú évek óta bebetonozottnak tűnő üdülési rend, hiszen augusztus 20-a után korábban a szezonnak hirtelen vége szakadt. A vendégszám egyetlen nap alatt 50 százalékkal esni szokott, mert a családok a lanyhuló melegben már az iskolai előkészületekre koncentráltak. Az idén azonban az időjárásnak köszönhetően kitolódik a nyaralási periódus. A Balaton – a válság hatására amúgy is újra népszerűbbé vált üdülőhelyein – már eddig is hosszú évek legjobb nyári üzleti számaira számítottak, de a nyár prolongálása biztosan a várakozásokat meghaladó végeredményt hoz.

A többi fürdőhely is hatalmas támogatást kapott a meteorológiai terminussal a fölénk érkező száraz meleg afrikai levegőtől. A Magyar Fürdőszövetség adatai szerint az országban 170 nagyobb és 300 kisebb strandfürdő, fürdőközpont vagy fürdőkomplexum van. Ezek a kánikulai napokon legalább ezer vendéget fogadnak átlagosan. Bár a jegyárak jelentős szóródása miatt – nagy a távolság az egyszerű strandok ezer forint körüli díjai és a fürdőkomplexumok tízezer forint feletti all inclusive jegyárai között – nehéz a napi bevételeket megbecsülni, az biztos, hogy több százmillió forint plusz folyik be minden kánikulai napon az üzemeltető társaságok kasszájába.

Napozók a Palatinuson. Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson!
Stiller Ákos

Vancsura Miklós a Magyar Fürdőszövetség elnöke a hvg.hu-nak elmondta, hogy az ágazat árbevétele tavaly elérte az 50 milliárd forintot. Az ágazatban az elmúlt időkben összesen mintegy 80 milliárd forint értékű beruházás lehetővé tette, hogy ne csak a nyári hónapok teljesítményétől függjenek, de az az ötven-hatvan nap, amikor elég meleg van ahhoz, hogy az emberek víz mellett keressenek enyhülést, még mindig meghatározó az üzleti év sikeressége szempontjából.

A nyitott fürdők, hagyományos strandok a bevételek legalább 70 százalékát ilyenkor szerzik meg. De a korszerű, például fedett helyen elérhető szolgáltatásokat is kínáló komplexumok is a bevételük 20-40 százalékára ebben az időszakban tesznek szert.

Vancsura Miklós elmondta, az új fejlesztési trend szerint a fürdővállalkozások arra törekszenek, hogy egész évben olyan szolgáltatásokat legyenek képesek nyújtani, amivel a kánikulai teljes telítettség 60 százalékának megfelelő mennyiségű vendéget legyenek képesek fogadni.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék