A brit kormány várakozásaihoz képest nagyobb ütemben nőtt az infláció júliusban Nagy-Britanniában - derült ki a kedden nyilvánosságra hozott adatokból.
A brit statisztikai hivatal jelentése szerint a fogyasztói árindex (CPI) 4,4 százalékra nőtt éves összehasonlításban a júniusi 4,2 százalékos értékhez képest, míg a kiskereskedelmi árindex (RPI) változatlanul 5 százalék maradt. A ruházati cikkek árai 1997 óta idén emelkedtek a legnagyobb mértékben.
A Bank of England elnöke, Mervyn King jelentést írt a pénzügyminiszternek, hogy megmagyarázza, miért haladja meg a CPI jóval a tervezett 2 százalékos értéket. A bank elnökének háromhavonta jelentést kell készítenie, ha a CPI több mint 1 százalékkal meghaladja az eredetileg kitűzött értéket. Keddi jelentésében Mervyn King az áfa emelését és a világszerte emelkedő energiaárakat jelölte meg a magas infláció okaként. Hozzátette: a legnagyobb kockázatot a brit gazdaságnak a világgazdasági helyzet jelenti. A Bank of England múlt héten azt közölte, biztos benne, hogy az infláció visszatér a tervezett szintre a következő két évben.
A brit statisztikai hivatal úgy látja, az infláció emelkedéséért leginkább a pénzügyi szolgáltatások, a ruházati cikkek, a bútorok, a háztartási felszerelések ára és a lakásbérleti díjak növekedése a felelős. Időközben bejelentették: az országban átlagosan 8 százalékkal emelik a vonatjegyek árát a jövő évben. A vonatjegyek árának jövő évi változásait hagyományosan a júliusi inflációs mutatók közzétételekor határozzák meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.