Lejtmenetben a New York-i tőzsde zárás előtt két órával
Két százalék körüli mínuszban álltak a vezető New York-i tőzsdemutatók a szerdai kereskedés leállítása előtt mintegy két órával, mivel a befektetők figyelme ismét a globális gazdaság lassulására és az európai adósságproblémára terelődött.
Közép-európai idő szerint 20 óra körül a 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 2,55 százalékkal (290,74 ponttal) 10 949,02 pontra csökkent. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,98 százalékkal 2433,25 pontra gyengült. Az S&P 500-as mutató 2,18 százalékkal 1146,96 pontra süllyedt. A DJIA indexe röviddel a nyitás után már 300 pont mínuszban állt, estig a legnagyobb napközbeni vesztesége 456 pont volt.
Kedden a DJIA indexe 429 ponttal emelkedett, miután az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed azt közölte, hogy 2013 közepéig tartja a jelenlegi igen alacsony kamatszintet. A Fed most először jelölt meg konkrét időpontot. A bank 2008 vége óta rekordalacsony, 0,0 és 0,25 közötti szinten tartja az amerikai kamatot. Szerdán a befektetők azonban a Fed keddi közlésének pesszimistább részére fókuszáltak. A bank ugyanis azzal számol, hogy még legalább két évig gyenge marad a gazdaság.
A Gary Goldberg Financial Services egyik szakértője szerint a befektetők most azt találgatják, hogy mi lesz az amerikai gazdasággal: csak lassul a növekedése, vagy ismét jön a recesszió. Amerika mellett a figyelem középpontjában továbbra is ott áll Európa, ahol a befektetőket az aggasztja, hogy Olaszország és Spanyolország lehet a következő, amely nem lesz képes fizetni adósságát.
Nicolas Sarkozy francia elnök lerövidítette szabadságát, hogy rész vegyen a kormány rendkívüli ülésén, miután felerősödött aggodalmak szerint Franciaország lehet a következő, amely elveszti a legjobb, "AAA" adósi besorolást. A párizsi tőzsde természetesen reagált a félelmekre, a börze irányadó CAC40 indexe 5,5 százalékkal zuhant szerdán. A szerdai kereskedés során volt olyan pillanat, amikor az ország második legnagyobb bankja, a Societe Generale árfolyama több mint 20 százalékos veszteségen állt.
Az európai pénzügyi rendszer egyik gyengesége az, hogy számos bank rendelkezik az igen eladósodott euróövezeti országok, így például Görögország és Portugália által kibocsátott kötvényekkel. Szerdán estig a New York-i értéktőzsdén elsősorban a banki részvények álltak vesztésre. Az S&P 500-as indexben a pénzügyi ágazat mutatója több mint 5 százalék csökkenést mutatott. Ez a legnagyobb veszteség az indexben szereplő tíz ágazaton belül.
A befektetők szerint nehezen követhető ugyanis, hogy az amerikai bankoknak mekkora a kötődése az európai pénzügyi rendszerhez, európai országok és bankok adósságtartásán keresztül. A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta ára 2,37 dollár emelkedéssel 81,67 dolláron állt. Ugyancsak röviddel 20 óra előtt New Yorkban az euró 1,4203 dollárra csökkent a kedd késő esti 1,4373 dollárról (-1,19 százalék). A dollár 76,93 jenről 76,69 jenre gyengült (-0,33 százalék).
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.