A növekedési aggályok alapjaiban rajzolhatják át a kormány adópolitikáját - mondta a Napi Gazdaságnak Török Zoltán, a Raiffeisen piaci elemzője. Ennek hatására a szakértő szerint akár az egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszer ejtése sem zárható ki.
A kormány továbbra is 3 százalékos gazdasági bővüléssel számol, míg ez sajnos sokkal inkább a mínusz egy és plusz egy százalék közé tehető - mondta a Napi Gazdaságnak adott interjújában Török Zoltán.
A Raiffeisen elemzője szerint ez teljesen átrajzolja a költségvetést. "A fogyasztás visszaesése miatt az áfabevételek az idei évhez képest biztosan nem tudnak nőni, a foglalkoztatás esetén szintén nem várható bővülés - a közmunkaprogramok segíthetnek ugyan, de a versenyszektorban semmi jó nem várható. Ennek hatására a jövő évi adóbevételeket is át kell értékelni" - mondta az interjúban. "Mindehhez jön még a szupererős svájci frank okozta speciális hazai sérülékenység is."
Török Zoltán szerint ha a kormány véghez viszi a Széll Kálmán-tervet és a fent vázolt negatív gazdasági pályával számolunk, akkor a jövő évi hiány könnyen a GDP 4-4,5 százaléka is lehet. "Ezért érdemes volna a kormánynak átértékelni az adóterveit, és szembemenni a 2010 nyarán meghirdetett adópolitikával. A jó hír az, hogy a költségvetési tervezés elején tartva, van még idő a gazdaságpolitikai korrekcióra. Elképzelhető, hogy ejteni kell az egykulcsos rendszert, de ha ezt nem is, a szuperbruttó kivezetését mindenképp el kellene napolni" - mondta az elemző.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.