Kiadáscsökkentés és bevételnövelés - ez lesz az államok feladata, hogy az államadósság csökkenjen, a piacok bizalma visszatérjen - nyilatkozta az InfoRádiónak Bod Péter Ákos közgazdász, egyetemi tanár. A volt jegybankelnök szerint egyelőre még nehéz megítélni, hogy valóban a válság újabb hulláma jön-e, éppen ezért most sok múlik a politikai döntéshozókon.
A gazdasági folyamatokban nagyon széttartó trendek vannak, amelyek országonként, régiónként és szektoronként is különbözőek. Nehéz megmondani, hogy Amerika válságban van-e vagy nincs, mert ugyan a politikai döntéshozatal elakadt, vannak folyamatok, szektorok, amelyek kiválóan működnek - magyarázta az InfoRádiónak Bod Péter Ákos.
A közgazdász szerint érthető volt az Egyesült Államok leminősítése, de figyelembe kell venni, hogy a hitelminősítő intézetek megítélése rossz, hiszen sokáig a kétes adósokat jónak sorolták be. Most azt a "váratlant" lépték meg, hogy az egyébként ingatag pénzügyi helyzetű Amerikáról kimondták, hogy ingatag a pénzügyi helyzete, vagy legalábbis nem tökéletes.
Az államnak vissza kellene szereznie azt a jövedelmet, amivel le tudja építeni az államadósságot. Ezt lehet megszorításnak vagy adóemelésnek nevezni, de politikailag mindenképpen nagyon nehéz folyamat - véli Bod Péter Ákos, aki szerint egy olyan korrekció jön, amelynek kilátásait papíron könnyen le lehet vezetni, de az odavezető út nagyon rázós és kritikus.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.