A svájci frank árfolyama átlépte a 273 forintot kedd este azt követően, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nyilvánosságra hozta döntését, amely szerint most nem változik az amerikai irányadó kamat és további két évig a jelenlegi szinten maradhat. További lépéseket a közlemény nem tartalmazott, ezért a bejelentés utáni első reakcióként estek a tőzsdeindexek. Később a New York-i tőzsde legfontosabb mutatói már pluszban zártak.
A svájci frank árfolyama nem sokkal fél kilenc után 273,45 forintra ugrott, miközben nem sokkal korábban, a kamatdöntés előtt még 264,75 forinton állt. Kilenc óra után már valamivel alacsonyabb árfolyamon, 270,37 forinton jegyezték a frankot, este 10 órára pedig 264-265 forintra süllyedt vissza az árfolyam.
Reggel még 252,84 forinton jegyezték a svájci frankot, napközben azonban egymást követték az árfolyamcsúcsok, a frank forintárfolyama szorosan követte az euró frankjegyzésének csökkenését. A magyar fizetőeszköz alig változott a többi nemzetközi devizához képest. Az eurót 275,70 forinton, az amerikai dollárt 193,34 forinton, míg a japán jent 251,50 forinton jegyezték nem sokkal kilenc óra után.
Közel volt az euró-frank paritás
Az euró frankárfolyama minden eddiginél közelebb került a paritásos szinthez, kedden nem sokkal este fél kilenc után 1,0071 frankra, új történelmi mélypontra süllyedt a közös európai valuta jegyzése. Reggel még 1,08 frank feletti árfolyamra is volt példa.
Az előző év végén még 222,76 forinton jegyezték a svájci frankot. Idei mélypontján, 198,89 forinton április 6-án járt a frank/forint árfolyam. Az utóbb öt évben a leggyengébb 2008. július 18-án volt a frank, akkor 140,62 forinton jegyezték.
A Fed rántotta meg a frankot
A frankerősödés hátterében az áll, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nem változtatott az irányadó kamaton, és azt közölte, hogy még legalább két évig a jelenlegi alacsony szinten (0,00-0,25 százalékon) tartja irányadó kamatlábát. A Fed így szeretné előmozdítani az amerikai gazdaság növekedését, amelynek idei üteme a kamatdöntés indoklása szerint lényegesen elmarad a Fed által korábban várttól.
A jegybank szerepét betöltő szervezet közleményében további lépésekről nem ejtett szót, így arról sem, vajon folytatja-e az amerikai kötvények vásárlását - a bejelentés előtt pedig az ezzel kapcsolatos spekulációk tartották izgalomban a piacokat. Részben a további lépések hiányának köszönhetően a kamatdöntés utáni elsődleges piaci reakciók negatívak voltak.
A kamatdöntés bejelentése után az amerikai kötvényhozamok esni kezdtek, a New York-i értéktőzsde vezető mutatói pedig az első negatív rakciók után végül emelkedéssel zárták a napot.
A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 429,69 ponttal, azaz 3,97 százalékkal 11 239,54 pontra nőtt, az S&P 500-as mutató 53,11 ponttal, 4,74 százalékkal 1172,57 pontra erősödött, míg a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 124,83 ponttal, 5,29 százalékkal erősödött és 2482,52 ponton zárt. Az emelkedéssel ezek az indexek valamennyit ledolgoztak a tegnapi zuhanásukból, az S&P 500-as mutató a Bloomberg szerint például 2009 márciusa óta nem emelkedett ennyit.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.