A felszámolási eljárás sajnos nem minden esetben jelent megoldást problémákra, hiszen a társaság vagyona nem feltétlenül – sőt, általában nem – biztosít kellő fedezetet a hitelezői igények kielégítésére. Bár viszonylag új a jogintézmény, így kevesen ismerik és még kevesebben alkalmazzák, mégis van mód arra, hogy a hitelezők ilyen esetben is érvényt szerezzenek igényüknek.
Van mód arra, hogy a hitelezők egy felszámolási eljárás a vezető tisztségviselő felelősségének megállapítása megtörténjen, s ezt követően az ő vagyonára is kiterjedően hozzájussanak az őket megillető jogos követeléshez. Erre a Csődtörvény speciális, a vezetői felelősségre vonatkozó rendelkezései biztosítanak lehetőséget.
A vezető tisztségviselők által okozott károkért való felelősség általános szabályát a Gazdasági társaságokról szóló törvény határozza meg. E szerint a társaság felelős azért a kárért, amelyet vezető tisztségviselője e jogkörében eljárva harmadik személynek okozott. A tekintetben, hogy mi tartozik a vezető tisztségviselő jogkörébe, elsődlegesen a társaság bejegyzett vagy ténylegesen végzett tevékenységi körei adhatnak iránymutatást, de az eset valamennyi körülményét érdemes figyelembe venni. Mindez praktikusan annyit jelentenek, hogy a károsultak - főszabály szerint - közvetlenül a társaságot, nem pedig a vezető tisztségviselőket perelhetik. Miként állhat elő az a helyzet, hogy a vezető tisztségviselő a saját vagyonával felel a hitelezőknek? Erről olvassa el a cikk folytatását az Adózónán!
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.