2011. augusztus. 04. 13:51 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 04. 13:54 Gazdaság

Nem változott az EKB alapkamata

1,50 százalékon hagyta csütörtöki ülésén az irányadó euróövezeti kamatlábat az Európai Központi Bank (EKB).

Nem változtatott, 1,50 százalékon hagyta csütörtöki ülésén az irányadó euróövezeti kamatlábat az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsa. A döntés megfelel az elemzők várakozásának. Az EKB 2009 májusa és 2011 áprilisa között rekordalacsony szinten, 1 százalékon tartotta az európai kamatlábat. A bank áprilisban, majd legutóbb júliusban is a magas nyersanyag- és energiaárak miatti inflációs nyomás hatására 25 bázisponttal emelte irányadó kamatát.

Elemzők szerint az EKB az idén még egyszer emelhet kamatot. A korábbi emelések ütemezését tekintve erre valószínűleg októberben kerülhet sor. Az európai statisztikai hivatal, az Eurostat számításai szerint júliusban éves szinten 2,5 százalékra lassult az euróövezeti fogyasztói árak emelkedésének üteme az előző havi 2,7 százalékról. A monetáris politika számára irányadó, a volatilis energia- és élelmiszerárak nélkül számított maginfláció áprilisban 1,8 százalék, májusban 1,7 százalék, míg júniusban 1,8 százalék volt.

Az EKB "két százalék körüli, ám azt meg nem haladó" inflációs célt követ. A kamatdöntést magyarázó sajtótájékoztatót 14:30-kor tartja Jean-Claude Trichet, az EKB elnöke. A piac élénk érdeklődéssel figyeli majd nyilatkozatát, mivel sokan arra számítanak, hogy az elmúlt napok piaci nyugtalanságának hatására kötvényvásárlást, vagy egyéb piacnyugtató intézkedéseket jelenthet be.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.